Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Amerikan Tıp Fakülteleri Birliği’nden maske takma talimatları

Amerikan Tıp Fakülteleri Birliği’nden maske takma talimatları

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 17:30
Almanya’da maske takan kızlar (AP)

Amerikan Tıp Fakülteleri Birliği (AAMC), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlenmek için halka maskeleri doğru şekilde takma konusunda basit ipuçları ve tavsiyeler veren talimatları açıkladı.

CNN’e göre AAMC Araştırma ve Eylem Enstitüsü yöneticisi Dr. Atul Grover, “Bu yönergeler, ülke çapında vatandaşlara yüz maskeleri takmaya yönelik birleşik bir yaklaşım sağlamayı ve bu konuda dolaşan çelişkili mesajları ve yanlış bilgileri düzeltmeyi amaçlamaktadır” dedi.

AAMC’nin talimatları şöyle;


Takılabilecek en iyi maskeler

Talimatlara göre yüz maskelerinin hem burnu, hem de ağzı iyi kapatması gerekirken, virüs damlacıklarının solunum sistemine girmesini veya çıkmasını sağlayan boşluklar bırakmaması için sıkı olması gerekiyor.

Buna ek olarak, kumaş maskelerin etkili olabilmesi için en az iki katmana sahip olması da gerekiyor.


Kapalı alanlarda maske takmak

Koronavirüsün kapalı alanlarda bulaşma olasılığının daha yüksek olduğu göz önüne alındığında, bu mekanlarda maske takmak büyük öneme sahip.

Evlerinde ziyaretçi olan, iki yaşın üzerindeki herkesin maske takması gerektiğine vurgu yapılan talimatlarda, halka açık şirket ve kuruluşların, tüm müşterilere maske takmaları konusunda ısrar etmeleri gerektiğinin de altı çizildi.


Açık alanlarda maske takmak

AAMC’nin talimatlarına göre insanlar dışarıdayken, kendileri için en güvenli seçenek yakınlarındaki enfekte olan bir kişiden korunmak için maske takmak.

Ayrıca, dışarıda olsalar bile insanların gereksiz aktivite ve toplantılardan kaçınılması tavsiye edildi.


Krizin boyutunu küçümsemeyin

Talimatlarda, krizin boyutunu küçümsemeden maske takmak gibi virüs bulaşma riskini önlemek için gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiği vurgulandı.

Dr. Grover bu konuda, “Maskelerin rahatsız olduğunu söyleyenlerin haklılık payı var ancak kendimizi korumak için hepimizin istemeden yaptığı şeyler var. Örneğin, çoğu zaman emniyet kemeri takmayı sevmiyorum ama kendimi korumak bunu yapıyorum. Basitçe; maske takmanın size ve çevrenizdeki insanlara fayda sağlayacağını biliyoruz. Maske takmak yeni normal olmalı” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya