Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB 200 milyon dozluk aşı tedarik anlaşması için harekete geçti

AB 200 milyon dozluk aşı tedarik anlaşması için harekete geçti

Cuma, 14 Ağustos, 2020 - 12:00
Avrupa Birliği Komisyonu, Johnson&Johnson Şirketi’ne ait Janssen ilaç şirketi ile keşif görüşmelerini tamamladı. (AFP)

Avrupa Birliğin’in (AB) yürütme organı olan AB Komisyonu'nun yaptığı açıklamaya göre Komisyon, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilecek olası bir aşı için 200 milyon dozluk tedarik anlaşması yapmak üzere harekete geçti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve  Sağlık ve Gıda Güvenliği Komiseri Stella Kyriakides dün (perşembe) yaptığı ortak açıklamada, ABD’li Johnson&Johnson şirketine ait Janssen ilaç şirketi ile aşı satın almak için yapılan görüşmelerin tamamlandığını duyurdu.

Açıklamada, anlaşma kapsamında 200 milyon doza kadar ilave aşı daha satın alınabileceği belirtildi.

Von der Leyen açıklamasında, "Vatandaşlarımızın hayatı ve ekonomimiz için koronavirüse karşı güvenli ve etkili bir aşıya ihtiyaç var," diye konuştu. Leyen, görüşmelerin bunun yakın zamanda gerçekleşeceği yönünde ilerlediğini belirterek,  "Komisyon, bu hedefe ulaşmak için üye devletler ve ilaç şirketleriyle yakın işbirliği içinde bu anlaşmalara aktif olarak katılarak her türlü çabayı gösteriyor” dedi.

AB Komisyonu önceden yaptığı açıklamada 300 milyon dozluk Kovid-19 aşısı satın almak için Fransız ilaç devi Sanofi ve GSK şirketleriyle yapılan görüşmeleri tamamladığını duyurmuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya