Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan, Kovid-19 için büyük miktarlarda aşı üretmeye hazırlanıyor

Hindistan, Kovid-19 için büyük miktarlarda aşı üretmeye hazırlanıyor

Cumartesi, 15 Ağustos, 2020 - 11:30
Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Bağımsızlık Günü konuşmasının ardından halka selam verdi (AFP)

Hindistan Başbakanı Narendra Modi bugün Bağımsızlık Günü'nde yaptığı konuşmada, ülkesinin büyük miktarlarda "Kovid-19" aşısı üretmeye hazırlandığını ve bilim adamlarının bu konuda çalışmalara onay verdiklerini söyledi.

Hindistan, 1947 yılında kazandığı bağımsızlığının 73. yılı kutlamalarına başladı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ulusal bayraklarını açarak, ülkenin ilk Başbakanı Cevahirlal Nehru'nun ülkenin 1947'de İngiliz sömürge yönetiminden kurtularak bağımsızlığını kazanmasından sonra ilk kez ulusa hitap ettiği Kızıl Kale'deki tarihi surlardan binlerce kişiye seslendi.

Reuters'ın haberine göre, Modi, "Bir veya iki aşı test edilmiyor, Hindistan'da üç aşı test ediliyor. Seri üretimin yanı sıra aşının her Hintli'ye mümkün olan en kısa sürede dağıtılmasının yol haritası hazır. Ülke ayrıca bu aşıları büyük miktarlarda üretmeye hazır" dedi.

Hindistan Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 996 kişinin hayatını kaybetmesiyle Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 49 bin 36’ya çıktı.

Vaka sayısı son 24 saatte 65 bin 2 artarak 2 milyon 526 bin 193’e ulaştı.

Ülkede şimdiye kadar virüse rastlanan 1 milyon 808 bin 936 kişi iyileşti.

Hindistan, "dünyada en fazla vaka görülen 3'üncü ülke" konumunda bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya