Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan'da Canbolad ve Caca, Hariri’nin Başbakanlığına soğuk bakıyor

Lübnan'da Canbolad ve Caca, Hariri’nin Başbakanlığına soğuk bakıyor

Pazar, 23 Ağustos, 2020 - 16:30
Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri

Lübnan’da yeni hükümet görüşmelerini takip eden kaynakların dile getirdiği iyimser ifadelere rağmen istişareler yerinde sayıyor. Bu çerçevede kaynaklar, durumun bir anlaşmaya varılamayacağını gösterdiğine dikkati çekerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un gelecek ayının başında Beyrut’a ziyareti öncesinde bir kargaşa oluşturduğunu belirtiyor.

Birden fazla tarafla gerçekleştirilen siyasi görüşmeler çerçevesinde 22 Ağustos’ta Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri, Yardımcısı Vail Ebu Faur ve (Dürzi) İlerici Sosyalist Parti (İSP) Genel Başkanı Velid Canbolad arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Bilgi sahibi kaynaklara göre Faur, toplantının ardından medya organlarına yaptığı açıklamada, İSP’nin Saad Hariri’nin yeniden Başbakan olmasına ilişkin Berri’nin önerisine olumlu bir yanıt vermediğini belirtti. Öte yandan Hizbullah’a yakın Al-Mayadeen TV kanalının aktardığına göre Ebu Faur, Berri ile görüşmesi sonrasında “Tavrımız belirleyicidir. Hükümetin başına Hariri ismini vermeyeceğiz” dedi.

Ebu Faur’un Berri ile toplantısı öncesinde İSP Genel Başkanı Velid Canbolad tarafından dikkate değer bir tavır ortaya koyulurken Canbolad, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Parlamento istişareleri neden kulislerdeki söylentiler yerine kurallara göre yapılmıyor, istenen parlamento blokları seçilmiyor ve seçim sonucuna saygı duyulmuyor?” ifadelerine yer verdi. Canbolad, “Sosyalist Parti’nin tavrına gelince, bu tavrın diğer hiçbir siyasi akımla ilgisi yoktur. Kimseye iyilik borçlu değiliz. Önceki seçimlerin sonuçları, kimsenin bizim için oy kullanmadığının en iyi kanıtıdır” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili kaynaklar, özellikle de bu hususta, Berri ile her zaman koordinasyon sağlayan bir isim olarak Canbolad’ın esnekliği göz ardı edilmeden, Berri’nin ve genel olarak da Şii ikilinin tavrının, Hariri’nin Bakanlar Kurulu’nun başına geçmesinden yana olduğunu belirtti. Bu konudaki en belirsiz tavra ise Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın ve Meclis Başkanı ile görüşmesi sırasında Berri’nin ‘Hariri’nin dönmesi’ önerisine yanıt vermeyen (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Parti (ÖYH) Genel Başkanı Cibran Basil’in sahip olduğu ifade edildi.

Kaynaklar, ilerleyen günlerde siyasi pozisyonlarda esnekliklerin olabileceğine de dikkati çekti.

Öte yandan (Maruni Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri Partisi (LK), ulusal birlik hükümetini reddedici tavrını sürdürürken, Milletvekili Pierre Ebu Asi de Cumhurbaşkanına karşı ileri bir duruş sergileyerek onu istifaya çağırdı. Ebu Asi, “Saad Hariri, artık kurtarıcı değildir. Koşullar, öneriler karşısında bizim yanımızdadır” dedi.

Bir televizyon kanalına konuşan Milletvekili, “Beyrut Limanı’nda yaşananlar bir ihmalin sonucudur. İlk sorumlusu ise haberdar olan, ama adım atmayan Cumhurbaşkanıdır” ifadelerini kullandı. Ebu Asi, Avn’ı ‘ölüm meleği’ olarak nitelendirirken, cumhurbaşkanlığına gelmesinden bu yana ölüm ve yıkımdan başka bir şey görmediklerini söyledi. Milletvekili, “Cumhurbaşkanı, sorumlu biri değil. Lübnan’ın tarihinde oldukça tehlikeli bir aşamadayız” diyerek, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifa çağrısında bulundu.

Milletvekili Pierre Ebu Asi, “Lübnan Kuvvetleri açısından çözüm, erken parlamento seçimleridir. Elektrik, yasal geçişler ve hükümet gündemlerinde olduğu gibi bugünden sonra (bakanların istediği gibi) rızaya dayalı reformlar geçerli değil” ifadelerini kullandı.

Ebu Asi, Hizbullah’a Selim Ayyaş’ı teslim etmesi çağrısı da yaparken, yeni hükümetteki varlıklarının da uluslararası topluma güven vereceğini vurguladı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya