Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bahreyn, İran bankalarıyla bağlantılı 7 kara para aklama davasında karar verdi

Bahreyn, İran bankalarıyla bağlantılı 7 kara para aklama davasında karar verdi

Perşembe, 27 Ağustos, 2020 - 15:45
Bahreyn’in başkenti Manama (Şarku’l Avsat)

Bahreyn Ağır Ceza Mahkemesi, İran Merkez Bankası’nın suçlandığı yedi ayrı kara para aklama davasında karar verdi.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA’ya göre Başsavcı Yardımcısı Nayef Yusuf Mahmud, Ağır Ceza Mahkemesi’nin kara para aklamayla ilgili yedi davada İran Merkez Bankası ve bazı İran bankaları ile üç Future Bank yetkilisi hakkında karara vardığını bildirdi.

İran Merkez Bankası, diğer İran bankaları ve üç Future Bank yetkilisine yedi vakada verilen para cezalarının toplamı 47 milyon dolara ulaştı. Mahkeme ayrıca, yasadışı yollardan aktarılan 13 milyon dolara ulaşan paraya el konulmasını kararlaştırdı.

İran Merkez Bankası ve diğer İran bankalarının, Future Bank’ı kullanarak, Kara Paranın Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadele Yasası’na aykırı uluslararası işlemleri uygulanmasına ilişkin soruşturmaların devam ettiği öğrenildi.

Savcılık daha önce yaptığı soruşturmada, İran Merkez Bankası’nın, Bahreyn’de kurulan ve iki İran devlet bankası Bank Melli ile Bank Saderat tarafından kontrol edilen Future Bank aracılığıyla milyarlarca doları aklamayı planladığını ortaya çıkarmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya