Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta Meşişi hükümetinin kaderi yarın belli olacak

Tunus’ta Meşişi hükümetinin kaderi yarın belli olacak

Pazartesi, 31 Ağustos, 2020 - 14:15
Hişam el-Meşişi (EPA)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Hişam el-Meşişi arasında çıkan anlaşmazlıklar, Meşişi’yi parlamentodaki siyasi partilerle diyalog kanallarını açmaya itti.

Meşişi, aralarında 54 milletvekili bulunan Nahda Haraketi dahil olmak üzere Demokratik Akım Partisi (23), Özgür Anayasa Partisi (17)  ve hükümete açık desteklerini ifade eden bazı partilerin ardından 109 oyla parlamentoda mutlak çoğunluğu sağlamaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı ve Meşişi arasındaki fikir ayrılıkları, Teçhizat ve Kültür Bakanlığı için sunulan isimlerden kaynaklanıyor. Meşişi, Nahda Hareketi'nin yaklaşık 120 parlamento oyu içeren bir parlamento koalisyonunun kurulduğunu açıklamasının ardından hükümetine parlamento desteği sağlamak için Meclis Başkanı Raşid Gannuşi’ye yöneldi. Nahda Hareketi, Meşişi hükümetine oy vermeye hazır görünürken, böylece Said’in seçimleri kontrol etme girişiminin üstesinden gelebilir.

Hişam el-Meşişi, yeni kabine listesi güvenoyu için Parlamento’ya sunulmadan günler önce Kültür Bakanı olarak görme engelli Velid ez-Zeydi’yi atama kararından vazgeçerken Cumhurbaşkanı bu isimde ısrar etmişti. Cumhurbaşkanı Teçhizat Bakanlığı’na verilen ismin Kemal ed Duh değil de Kemal Ummu el Zeyn olması gerektiğini düşünüyor. Meşişi, hükümet yapısını açıkladığı basın toplantısında Duh’u duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya