Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Sudan hükümeti ile silahlı hareketler arasındaki barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Suudi Arabistan, Sudan hükümeti ile silahlı hareketler arasındaki barış anlaşmasını memnuniyetle karşıladı

Pazartesi, 31 Ağustos, 2020 - 17:45
Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit barış anlaşmasının bir nüshasını taşıdığı sırada (Reuters)

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Sudan hükümeti ile Devrim Cephesi arasındaki barış anlaşması protokollerinin başlatılmasını memnuniyetle karşılarken, bunu, dost Sudan halkının barış, kalkınma ve refahın yanı sıra egemenliğinin, bağımsızlığının, ulusal birliğinin ve toprak bütünlüğünün güçlendirilmesine yönelik özlemlerini gerçekleştirme yolunda atılmış önemli bir adım olarak gördüğünü bildirdi.

Bakanlık, geçiş hükümeti ve silahlı mücadele hareketlerinin iradesine ve çabalarına övgüde bulunarak, anlaşmaya varmak için tüm tarafların ulusal çıkarlara öncelik verdiğini kaydetti. Güney Sudan Cumhuriyeti'nin bu anlaşmaya varılmasında oynadığı önemli arabuluculuk rolüne dikkat çekilen açıklamada, çatışma taraflarının barış sürecine katılmasına ve bu tarihi fırsatı kaçırmaması gerektiğine vurgu yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan Krallığı’nın Sudan ile tam dayanışma içinde olduğunu bildirerek, Sudan’ın güvenlik, istikrar ve refahını artırmaya katkıda bulunan her şeye sürekli desteğin verileceğini yineledi.

Sudan hükümeti ile dört silahlı hareketi bünyesinde barındıran Sudan Devrimci Cephesi, 17 yıllık çatışmalara son verecek tarihi barış anlaşmasını bugün resmen imzaladı.


Editörün Seçimi

Multimedya