Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye, BAE’den gelen tıbbi yardımları teslim aldı

Suriye, BAE’den gelen tıbbi yardımları teslim aldı

Salı, 1 Eylül, 2020 - 09:00
BAE Kızılayı’nın koronavirüs salgını ile mücadele için gönderdiği tıbbi yardım uçağı Şam’a ulaştı (WAM)

Suriye Arap Kızılayı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, Suriye-BAE liderleri arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesinin ardından atılan ilk adım olarak, BAE’den havayolu ile gelen koronavirüse karşı koruyucu tıbbi yardımlar teslim alındı.

AFP’nin aktardığına göre, Suriye Arap Kızılayı, Facebook sayfası üzerinden, BAE Kızılayı tarafından gönderilen yardımların teslim alındığını belgeleyen bir video yayınlayarak Kovid-19 salgınının yayılmasına yönelik destekleri sebebiyle BAE Kızılayı’na teşekkür etti.

Suriye resmi haber ajansının (SANA) aktardığına göre, yardımlar, ilaç, sterilizasyon malzemeleri ve koronavirüse karşı özel test malzemelerinden oluşuyor.

BAE, Suriye'deki çatışmanın ardından Şam'daki büyükelçiliğini kapatması ve iki ülke arasında yedi yıl süren diplomatik bir aranın ardından 2018'de büyükelçiliğini yeniden açan ilk Arap ülkesi olmuştu.

BAE tarafından gönderilen bu yardımlar, Mart ayında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayid Al Nehyan’ın Suriye rejim lideri Beşşar Esed ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından gelen ilk yardımlar oldu.

Muhammed bin Zayid Al Nehyan, Twitter hesabında konu ilgili yaptığı açıklamada “Suriye Lideri Beşşar Esed ile telefonda koronavirüs salgının yankıları hakkında görüştüm ve bu istisnai şartlar altında BAE’nin desteğinin ve yardımlarının kardeş Suriye halkının yanında olduğunu belirttim” ifadelerini kullandı.

Suriye hükümeti, kontrolü altında olan bölgelerde şu ana kadar 2 bin 703 koronavirüs vakası kaydedildiğini açıkladı ancak doktorlar ve bölge sakinleri vaka oranlarının bu rakamdan çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Dokuz yıl süren savaş, hastanelerin yıkılması ve tıbbi personel yetersizliği ile Suriye genelinde sağlık sistemini zaten tüketmişti, salgının başlaması ise bu durumu daha kötü bir hale getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya