Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’deki bir otobüs, Kovid-19’un hava yolu ile bulaştığına dair yeni bir kanıt sunuyor

Çin’deki bir otobüs, Kovid-19’un hava yolu ile bulaştığına dair yeni bir kanıt sunuyor

Çarşamba, 2 Eylül, 2020 - 09:00
Şanghay’da maske takan bir adam (Arşiv-Reuters)

Dün yayınlanan bir araştırmaya göre kötü havalandırma sistemine sahip otobüsteki bir yolcu, çoğu kişinin kendisine yakın mesafelerde oturmamasına rağmen yaklaşık 20 kişiye birden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaştırdı.

AFP’ye göre sağlık yetkilileri, başta basit bir şekilde nefes alıp vermenin havaya bulaşıcı mikro damlacıklar gönderebileceği olasılığını göz ardı etmişlerdi, ancak uzmanların kendilerine baskı uygulaması ve kanıtların artması ile geri adım attılar.

ABD Tabipler Birliği tarafından çıkarılan JAMA Internal Medicine dergisinde dün yayınlanan bir makalede, virüsten korunmak için maske takmanın henüz bir rutin haline gelmediği Ocak ayında Çin’in doğusunda bulunan Ningbo şehrindeki bir Budist etkinliğine katılmak üzere iki otobüs içerisinde 50 dakika boyunca yolculuk yapan kişiler yakından incelenerek enfeksiyonun hava yolu ile bulaşıp bulaşmadığı araştırılıyor.

Araştırmacılar, otobüsteki bir yolcunun geçtiğimiz yıl virüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentindeki insanlarla temas halinde olmasından ötürü ‘sıfır numaralı hasta’ (Patient Zero) olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar diğer yolcuların oturdukları yeri belirleyerek virüs kapıp kapmadıklarını kontrol etmek üzere bir inceleme yaptı. Bunun ardından daha sonra aynı otobüsteki 68 yolcudan 23’ünün enfekte olduğu teyit edildi.

Dikkat kesilmesi gereken nokta, otobüsün önünde ve arkasında oturan kişilerin virüs kapması; ki bu mesafe de otoritelerin ve uzmanların bulaşıcı damlacıkların yayılabileceğini söylediği 1 ila 2 metrelik mesafenin dışında kalıyor.

Buna ek olarak grup Budist etkinliğine gittiği sırada hasta yolcuda henüz öksürük gibi hastalık belirtileri görülmemişti. Aynı zamanda araştırmacılar, klimanın otobüsün içindeki havayı devridaim ettirdiğini ve bunun da virüsün yayılmasına sebep olduğunu belirtti.

Araştırmacılar virüsün adına atıfta bulunarak, “Araştırmalar, havanın devridaim ettiği kapalı ortamlarda SARS-CoV-2’nin oldukça bulaşıcı bir patojen olduğunu gösteriyor. Virüsün havadan bulaşma ihtimaline ilişkin ortaya koyduğumuz sonuç, halk sağlığı açısından oldukça önem taşıyor” ifadelerini kullandılar.

Virüs kapan her yolcunun nerede oturduğunu gösteren bir şemanın yer aldığı bu çalışma, Çin’in güneyinde bulunan Guangzhou şehrindeki bir restoranda virüsün yemek masaları arasında nasıl yayıldığına dair yapılan araştırma da dahil olmak üzere virüsün havadan bulaştığına ilişkin ek bir kanıt sayılıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya