Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki tüm taraflarla diyaloğa hazır

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki tüm taraflarla diyaloğa hazır

Çarşamba, 2 Eylül, 2020 - 07:30
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara’da yaptığı konuşma sırasında (AP)

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki çalışmaları için ilan edilen Navtex, 12 Eylül’e kadar uzatılırken Türkiye, Doğu Akdeniz’deki yaşanan gerilimin ortasında bölgedeki tüm taraflarla diyaloğa hazır olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü Oruç Reis gemisinin çalışmalarının 90 gün süreceğini ve Navtex’in aşamalı bir şekilde ilan edileceğini açıkladı.

Türkiye ayrıca, Avrupa Birliği (AB), Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile gerginliği artıran bir hareketle Anamur açıklarında 11 Eylül’e kadar atış eğitimi yapılacağını duyurdu.

Her ikisi de NATO üyesi olan Türkiye ve Yunanistan, bölgedeki hidrokarbon kaynaklarına (petrol ve doğalgaz) ilişkin talepler konusunda şiddetli bir anlaşmazlık yaşıyor.

İki taraf da, Doğu Akdeniz’de askeri tatbikatlar düzenleyerek, kıta sahanlığının genişletilmesi konusundaki anlaşmazlığın tırmanma olasılığını gözler önüne serdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020-2021 Adli Yıl Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Çevresindeki her ülkenin hakkı olan Akdeniz’in zenginliklerinin üzerine adeta çökme çabası, tam bir modern sömürgecilik örneğidir. Türkiye’yi 10 kilometrekarelik Meis adası üzerinden kıyılarına hapsetme girişimi, haksızlığın ve adaletsizliğin en açık ifadesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı, konuşmasının devamında Yunanistan’a atıfta bulunarak, “Kendine bile hayrı olmayan bir devleti, Türkiye gibi bölgesel ve küresel bir gücün önüne atıp yem etmeye çalışmak, komik kaçmaya başladı. Biz artık bu gölge oyunundan bıktık. Kendilerini büyük, güçlü, müreffeh, yenilmez olarak gören kimi devletlerin, diğerlerine karşı sergiledikleri zalimlikleri örtmeye, artık siyasi ve diplomatik laf cambazlıkları da yetmiyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Suriye’den Libya’ya kadar fiilen sahada oldukları her yerde, aynı inanç ve taleple çalışma yürüttüklerini dile getirerek, “Doğu Akdeniz ve Ege’deki faaliyetlerimizin özünde hak ve adalet arayışı vardır” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Akdeniz ülkeleriyle diyaloğa hazır olduğunu belirten Erdoğan, “Kapımız, bölgemizde güvenlik ve barış isteyen herkese açık. Gücümüzün kaynağının sadece sıkı çalışmamız değil, bu geniş coğrafyadan aldığımız destek olduğunun farkındayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, “Doğu Akdeniz’de herkesle masaya oturup müzakere edip, herkes için adaletli bir şekilde hakça bir çözümden yanayız. Ortak bir çözüm çağrımız dinlenmediği, tek taraflı adımlar atılmaya devam edildiği için biz de sahada adımlarımızı attık” dedi.

Çavuşoğlu, dün Ankara’da görüşmelerinin ardından Cezayirli mevkidaşı Sabri Bukadum ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Yunanistan’ın, Kaş’a sadece iki kilometre uzaklıkta bulunan Meis adasına asker çıkarmasına değinerek şu ifadeleri kullandı;

“Silahlandırma konusunda net ifadeler var. Bu adalar silahlandırılamaz. Bu adımlar dolayısıyla Yunanistan’a zarar verir. Yunanistan maalesef sorunu çözmekten yana değil, hasmane tutumla bizi kışkırtmaya çalışıyor. Bu son derece tehlikelidir. Bundan Yunanistan zarar görür.”

Çavuşoğlu basın toplantısında, Cezayir ile ilişkilerin her alanda güçlü olduğunu dile getirerek, bu yönde ilerlemenin gerekliliğine vurgu yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya