Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ebu Gayt: Filistin meselesinin ana ilkeleri Arap fikir birliğine sahip

Ebu Gayt: Filistin meselesinin ana ilkeleri Arap fikir birliğine sahip

Çarşamba, 2 Eylül, 2020 - 16:45
Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt video konferans aracılığıyla katıldığı bir toplantıda (AFP)

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, birliğin, İsrail ile yaşanan çatışmanın uluslararası hukuk ilkeleri, uluslararası meşruiyet ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun olarak çözülmesini içeren Filistin meselesinin ana ilkelerine bağlı olduğunu dile getirdi.

Ebu Gayt, BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Bu ilkeler tam Arap bir fikir birliğinin yanı sıra uluslararası toplum ve BM’nin desteğine sahiptir” dedi.

Arap Birliği Genel Sekreterliği’nden resmi bir kaynak basına yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“Ebu Gayt ve Mladenov, önümüzdeki aşamada, iki devletli çözüme dayalı olarak Filistin ile İsrail arasında barışçıl bir çözümün belirleyicilerini tespit etmek, işgali sona erdirmek ve 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devleti kurmak için çalışmanın önemi üzerinde anlaştı.”

Söz konusu kaynak, Ebu Gayt ve Mladenov’un işgal altındaki Gazze Şeridi’nde yaşanan durumu ele aldığını söyleyerek, “Taraflar, gerginliğin önlenmesinin yanı sıra Hamas ve İsrail arasında son zamanlarda varılan anlaşmaların, durumun kısa sürede kötüye gitmesini önleyecek şekilde devam etmesini sağlamak için çalışmanın önemi üzerinde mutabık kaldı” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya