Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere koronavirüs önlemlerini hafifletmekten vazgeçti

İngiltere koronavirüs önlemlerini hafifletmekten vazgeçti

Perşembe, 3 Eylül, 2020 - 10:00
İngiltere Başbakanı Boris Johnson. (Reuters)

Başbakan Boris Johnson liderliğindeki İngiltere hükümeti, muhalefetin baskısına tepki olarak bazı bölgelerde koronavirüsü kontrol altına almak için getirilen kısıtlamaları hafifletme kararından geri adım attığını duyurdu.

Şarku’l Avsat’ın Bloomberg’den aktardığı habere göre Başbakan Johnson'ın ofislerde çalışmaya geri dönülmesi ve eğitime devam edilmesi planı üzerinde çalıştığını ve ekibinin İngiltere'nin kuzeybatısındaki bazı bölgelerinde uygulanan kısıtlamaları hafifletmeye karar verdiğini aktarmıştı. Ancak, Greater Manchester bölgesinin Belediye Başkanı Andy Burnham da dahil olmak üzere yerel politikacılar hükümetin söz konusu planını kınadı ve vakalarda tekrar artış olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

Alman haber ajansı DPA’ya göre Bornham'ın müdahalesinden 5 saat sonra Sağlık Bakanı Matt Hancock planın iptal edileceğini duyurdu. Hancock, dün (çarşamba) yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Son birkaç gün içinde vaka oranlarında meydana gelen büyük değişiklikten sonra Bolton ve Trafford bölgelerindeki kısıtlamalara devam edilmesi kararı alındı. Bu karar, verileri inceledikten sonra yerel yetkililerle işbirliği sonrasında alındı.”

İngiltere Başbakanı Johnson, İngiliz ekonomisinin pandemi nedeniyle durgunlaşması nedeniyle genel bir kapanmayı yeniden uygulamaktan kaçınmaya çalışarak bunun yerine sadece yüksek koronavirüs vakalarının kaydedildiği yerel bölgelere kısıtlamalar getirmeye karar verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya