Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak'ta DEAŞ tehdidi arttı: Bir belde güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı

Irak'ta DEAŞ tehdidi arttı: Bir belde güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı

Perşembe, 3 Eylül, 2020 - 09:45
Reuters

Irak’ın Diyala vilayetinde görevli Yüzbaşı Polis Cafer el-Vaili, yaptığı açıklamada, DEAŞ mensuplarının 30 Ağustos'ta El-Hitavin beldesine düzenlediği saldırıda 1 kişinin öldüğünü, 2 kişinin yaralandığını hatırlattı.

Yüzbaşı Vaili, 100 kişinin yaşadığı beldenin sakinlerinin can güvenliklerinin sağlanmaması ve DEAŞ üyelerinin yeni bir saldırı ihtimaline karşı evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi. 


Sınır muhafızlarına saldırı: 2 ölü, 3 yaralı

Öte yandan Enbar’daki güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre, dün gece Suudi Arabistan sınırı yakınlarındaki Mekr Neam bölgesinde DEAŞ üyeleri sınır muhafızlarına geniş çaplı bir saldırı düzenlendi.

Sınır muhafızlarına düzenlenen saldırıda bir subay ile bir polis hayatını kaybederken, 3 muhafız da yaralandı.


Saldırlar artarak devam ediyor

IŞİD, Haziran 2014'te Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin tamamını, Diyala ve Kerkük vilayetlerinin bir kısmını ele geçirmiş, söz konusu bölgeler yıllar içinde örgütten geri alınmıştı.

Eski Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 9 Aralık 2017'de örgüte karşı zafer kazanıldığını duyurmuştu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, örgütün bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasının üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen DEAŞ üyeleri özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal kesimlerinde saldırıları devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya