Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin doğusunda İsrail’in düzenlediği düşünülen hava saldırılarında İran yanlısı 16 militan öldürüldü

Suriye’nin doğusunda İsrail’in düzenlediği düşünülen hava saldırılarında İran yanlısı 16 militan öldürüldü

Perşembe, 3 Eylül, 2020 - 15:15
Suriye’nin şehirlerinden birine düzenlenen hava saldırısı (Arşiv-Reuters)

Bugün Suriye’nin doğusuna gerçekleştirilen hava saldırılarında İran yanlısı en az 16 militan öldürüldü. Söz konusu saldırının İsrail tarafından gerçekleştirdiği düşünülüyor.

AFP’nin haberine göre Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Genel Müdürü Rami Abdurrahman konuya ilişkin yaptığı açıklamada öldürülen kişilerin Tahran yanlısı Iraklı gruplara mensup olduğu bilgisini paylaştı. Abdurrahman, öldürülen militanlardan 7’sinin El-Meyadin şehrinin yakınlarında diğer 9’unun ise Ebu Kemal’in güneyinde Deyrizor’daki hava saldırılarında öldürüldüğünü duyurdu.

İsrail’in pazartesiyi salıya bağlayan gece Suriye’ye düzenlediği hava saldırılarına ilişkin SOHR tarafından verilen yeni bilgiler ışığında saldırıda birçoğu Suriye rejimine bağlı olmak üzere 11 militanın öldüğü duyuruldu. Diğer taraftan İsrail medyası saldırıda Şam ve Suriye’nin güneyinde bulunan İran güçlerine ve Hizbullah’a ait üç noktanın hedef alındığını belirtmişti.

Suriye resmi haber ajansı SANA, bu haftanın başında saldırıların güney bölgesine kadar uzandığını söylemişti. SANA’ya konuşan kaynak “Siyonist düşmanın, Suriye’nin işgal altındaki Golan Tepeleri’nden Şam’ın güneyindeki bazı karargahlarımıza doğru başlattığı hava saldırısı sonucunda iki kişi şehit oldu, yedi asker ise yaralandı” ifadelerini kullandı. Şam yakınlarındaki bir köyün bombalanmasının ardından ise bir kadının hayatını kaybettiği, kocasının ise yaralandığını bilgisi paylaşıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya