Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Dışişleri Bakanı: Libya'daki durum Mısır ve AB'nin dikkatini çekiyor

Mısır Dışişleri Bakanı: Libya'daki durum Mısır ve AB'nin dikkatini çekiyor

Perşembe, 3 Eylül, 2020 - 17:45
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri (Reuters)

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Libya'daki durumun Mısır ve Avrupa Birliği'nin (AB) dikkatini çektiğini söyledi.

Şukri, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile gerçekleştirdiği basın toplantısı sırasında, Mısır'ın Libya konusundaki tutumunun değişmediğini belirterek,  Libya krizinin çözümünün sadece diyalog yoluyla olacağına dikkati çekti. Şukri açıklamasında, Libya'daki duruma uygun çözümler bulmak, egemenliği korumak, paralı askerleri ve dış müdahaleyi önlemek için çeşitli taraflarla yoğun bir şekilde iletişim kurduklarını sözlerine ekledi.

Borrell ise, Mısır temaslarının Libya'daki durumla alakalı olduğuna dikkati çekerek, başta enerji alanları olmak üzere birçok ortak çıkar konusunda Mısır ile istişareler gerçekleştirildiğini ifade etti. AB’nin Libya'ya silah satışını önlemek için elinden geleni yaptığına vurgu yapan Borrell, “Libya'da fikir birliğine varma, terörizmi ortadan kaldırma ve silah akışını durdurma fırsatımız var” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, Mısır'ın Nahda Barajı ile ilgili endişelerini paylaştıklarını ve müzakerelerin devam etmesini istediklerini belirten yetkili, Mısır'ın baraj ile ilgili görüşmelerini memnuniyetle karşıladığının altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya