Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya'da Kovid-19 salgınına bağlı ölüm vakaları artıyor

Libya'da Kovid-19 salgınına bağlı ölüm vakaları artıyor

Cuma, 4 Eylül, 2020 - 11:30
Libya Kızılayı gönüllüleri Ghat Belediyesi’nde farkındalığı artırmak amacıyla afişler astılar. (Ulusal Merkez)

Libya, Trablus’taki Ulusal Merkez’in salgınla mücadele için Dünya Sağlık Örgütü’nden 650 milyon euro destek aldığı söylentileri sebebiyle ülkenin doğusu ve batısındaki sağlık sistemleri arasındaki karşılıklı suçlamaların arttığı bir döneme tanıklık ediyor. Geçen mart ayında ortaya çıkan koronavirüse bağlı ölümlerde önceki döneme kıyasla daha fazla sayı kaydedilmeye başlandı.

Hastalıklarla Mücadele Merkezi’nin istatistiklerinde Libya genelindeki Kovid-19 salgınına bağlı ölüm vakalarının 254 olduğu belirtiliyor. Ancak sosyal paylaşım sitesi Facebook, sağlık personeli ve çalışanlarının arasında artış gösteren bulaş vakalarına ek olarak virüsten etkilenerek yaşamını yitirenlerin taziye alanına dönüştü.

Virüs nedeniyle iki gün önce yaşamını yitiren Mistrata Belediye Başkanı Mustafa Omar Karrouad salgın kurbanlarının en tanınan isimlerindendi. Almanya’nın Libya Büyükelçisi Oliver Ofcha ve Fransa’nın Libya Büyükelçisi Beatrice Le Fraper Du Hellen merhum Belediye Başkanı için taziye mesajı yayınladılar. Batı Libya’daki bir parlamento üyesi, ailesinden koronavirüse yakalanan iki kişinin Qasr bin Ghashir’de öldüğünü duyurdu.

Resmi istatistiklere göre dün itibariyle ülkedeki koronavirüs vaka sayısı 16 bine yaklaştı. 323 vaka ile başkent Trablus listesinin başında yer alırken bin 856 kişi hastalığa bağlı semptomları atlatarak sağlığına kavuştu.

Libya’da yayılmaya devam eden salgına karşı mücadelede sağlık makamları gevşek davranmakla suçlanıyor. Ülkenin doğusundaki Koronavirüsle Mücadele Danışma Kurulu Başkanı Dr. Fethiye el-Arabi, Trablus’taki Ulusal Merkez’in salgınla mücadelede kullanılmak üzere Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) 650 milyon euro destek aldığını ancak merkezin Genel Müdür Dr. Bedreddin en-Neccar’ın bunu yalanladığını öne sürdü.

Neccar dün yaptığı açıklamada, söz konusu “uluslararası örgütten şimdiye kadar herhangi bir mali destek almadıklarını” belirterek, örgüt tarafından Ulusal Merkez’e sağlanan desteğin, teknik personelin eğitilmesi yoluyla yapılan ayni bir yardım olduğuna” işaret etti.

Ulusal Merkez Genel Müdürü Neccar, önceki gün düzenlediği basın toplantısında ayrıca merkezin 2 bin suni solunum cihazı aldığı iddiasını da yalanlayarak merkezin yalnızca toplum sağlığı konularında uzmanlaşmış bir kurum olduğunu, tedavi amaçlı tıbbi hizmet sağlama görevinin Sağlık Bakanlığı’nın sorumluluğunda bulunduğunu vurguladı.

Vataniyye Şirketi Başkanı Mustafa Sunullah, koronavirüs salgınının etkilerinin petrol sahalarını da etkisi altına aldığını belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Petrol sahalarındaki kötüleşen sağlık şartlarının tamamen kontrolümüz dışına çıktığını duyurmaktan üzüntü duyuyorum. Akakus Petrol Operasyonları Şirketi’nin yönetimi, el-Sharara Petrol sahasındaki petrol işçilerini virüste korumada başarısız oldu.”

Başkan Sunullah bunu, “petrol tesislerinin güvenliğini sağlayan yabancı paralı askerlerin önleyici tedbirlere uymamasına bağlarken, bu durumun petrol sahasını boşaltmaya ve petrol sahasındaki faaliyetleri kalıcı olarak durdurmaya zorladığını” dile getirdi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele Bilim Kurulu Vahat şubesi dün yaptığı açıklamada, Arap Körfezi Petrol Şirketi’nin (AGOCO)  Masala Petrol Sahası’ndaki çalışanları arasında koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Geçici hükümet, ülkenin doğusundaki vaka sayısında görülen artışla mücadele etmek için önceki gün vatandaşlara maske takma ve sosyal mesafeye bağlı kalmaları uyarısında bulunurken kuralları ihlal edenlere para cezası uygulanması gerektiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya