Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da koronavirüse bağlı ölümler artıyor

Lübnan’da koronavirüse bağlı ölümler artıyor

Cuma, 4 Eylül, 2020 - 14:00

Lübnan’da günlük 700 vaka sınırının aşılmasının ardından son günlerde günlük vaka sayılarının 500-600 arasında değişmesi ile önemli bir düşüş kaydedildi. Ancak Sağlık Bakanı Danışmanı Dr. Muhammed Haydar’ın belirttiğine göre bu düşüş, günlük vaka sayıları hala çok yüksek olduğu için güven verici bir aşamaya ulaşmadı.

Sağlık Bakanı Danışmanı Şarku’l Avsat’a verdiği röportajda, Lübnan’ın şu anda “hala virüsün yayılma aşamasında” olduğunu zira yapılan koronavirüs testleri pozitif çıkanların oranının bazen yüzde 13’e ulaştığını vurguladı. Ayrıca ölü sayılarının artarak yüzde 1 oranına ulaşması, yoğun bakımda bulunan ve solunum cihazına ihtiyaç duyan koronavirüs vaka sayılarının artması ve çoğu hastanenin maksimum kapasitesine yaklaşması da dahil olmak üzere bir dizi olumsuz noktaya dikkat çekti.

Bu olumsuz durumların yanı sıra Haydar, aile fertleri arasında virüsün yayılmasının başka bir tehlikeli durum olduğunu ve Bakanlığın takip yoluyla bu durumu kontrol altına almaya çalıştığını vurguladı.

Haydar durumu daha kötü hale getirenin, vatandaşların hala birçok alanda gerektiği şekilde koruyucu önlemlere uymamaları, maske takmamaları, sosyal mesafe kuralına ve toplanılmamasına yönelik kurallara uymamaları olduğunu söyledi. Ayrıca Bakanlığın bir hafta daha, karantina rakam ve sonuçlarının yanı sıra karantina kararı gereğince kurallara bağlı kalmamış olan birçok sektör hakkında değerlendirme yapacağını belirtti.

Sonbaharın yaklaşması ile çoğu faaliyetin kapalı alanlara taşınacak olması ve solunum yolu ile bulaşan virüslerin yayılımının artması sebebiyle koronavirüsün yayılmasına yönelik endişeler büyük oranda arttı. 

Bu çerçevede, Sağlık Komitesi Başkanı Milletvekili Asım Araci, influenza ve koronavirüsün karışması sebebiyle Eylül sonu ve Ekim başı arasında artması beklenen vaka sayıları değerlendirilmeden önce sonbaharda okullara dönülmesine ilişkin karar alınmasının mümkün olmadığını düşündüğünü söyledi.

Araci “Okulların, bazı Arap ve Batı ülkelerinde olduğu gibi öğrencilere ve öğretmenlere düzenli PCR testlerinin yapacak güçlerinin olmadığını” belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya