Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır: Halka koronavirüs önlemlerine uyma çağrısı

Mısır: Halka koronavirüs önlemlerine uyma çağrısı

Cuma, 4 Eylül, 2020 - 14:15
Koronavirüs ile mücadele çabalarının takip edilmesi için düzenlenen Mısır kabine toplantısı (Mısır Hükümeti Facebook sayfası)

Mısır Sağlık Bakanlığı, Ağustos ayının son haftasında koronavirüs vaka oranlarının yükselmesi sebebiyle ihtiyati önlemlerin alınmasına devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada çarşamba günü 798 kişinin hastanelerden taburcu olduğu böylece iyileşen vaka sayısının 74 bin 626’ya yükseldiği ve 165 yeni vaka koronavirüs vakası kaydedilirken 21 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Bunun yanı sıra Mısır Hükümeti “koronavirüsün etkileri sebebiyle birçok ülke zorluklar çekerken, bölgesel uluslararası kurumlarının Mısır ekonomisinin performansına güven duymasının, koronavirüsle mücadele önlemlerinin ne kadar etkili olduğunu yansıttığını” vurguladı.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, ekonomisine ilişkin olumlu göstergelerle ilgili olarak, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's’in Ağustos ayı sonunda çıkardığı, ekonomiye istikrarlı bir gelecek görünümü sağlayarak Mısır’ın kredi notunun B2 seviyesinde tespit edilmesini içeren bir rapor sundu.

Moody’s raporu, Mısır'ın dış devlet borcunun nispeten düşük seviyelerde olmasının ve geniş bir yurtiçi finansman tabanı sağlamasının Mısır’ın kredi durumunu desteklediğini ve hükümetinin, devlet borcunu kontrol altında tutmasını sağlayacağını açıkladı.

Mısır Sağlık Bakanı Dr. Hale Zayid, Kabine toplantısında, 22-28 Ağustos arasında haftalık vaka oranının bin 137’ye çıktığını, takip eden haftada ise 844 vakanın kaydedildiğini söyledi. Bakan, karantina hastanelerinde dahiliye bölümündeki yatakların yüzde 84’ünün boş olduğunu, bu hastanelerde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 48 oranında dolu olduğunu ayrıca solunum cihazlarının yüzde 84’ünün boşta olduğunu açıkladı.

Zayid, evlerine karantinada olan ve takip edilen hasta sayısının 10 bin 186 olduğunu, bu hastaların sağlık durumu takibini yapan doktor sayısının 23 uzman doktor olduğunu, doktorların her hastayı günde 3 kez arayarak takip ettiğini böylece ilaçların teslim alındığından, semptomların gelişiminden, herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkmadığından, durumlarının stabil olduğundan ve iyileştiklerinden emin olunduğunu söyledi.

Zayid çocuklar ve yaşlıların temastan korunması için verilen ilaç ve koruyucu malzeme içeren çanta sayısının 195 bine ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığının okulların tekrar açılmasına hazırlık olarak sarf ettiği çabalarla ilgili olarak, Bakanlık, Eğitim ve Öğretim Bakanlığı ile okullara güvenli bir şekilde dönüşmesi için gerekli tüm tedbir ve önlemleri ele alan ortak bir kılavuz hazırladıklarını ve bunun Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF ile koordineli olarak yürütüldüğünü açıkladı.  


Editörün Seçimi

Multimedya