Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Bankası, Lübnan'daki Bisri Barajı inşasının kredi finansmanını iptal etti

Dünya Bankası, Lübnan'daki Bisri Barajı inşasının kredi finansmanını iptal etti

Cumartesi, 5 Eylül, 2020 - 09:30

Dünya Bankası dün (Cuma) yaptığı açıklamada, Lübnan’daki Bisri Barajı projesi için kredi finansmanını iptal ettiğini duyurdu.

Açıklama, inşaat faaliyetlerinin başlamasından önce tamamlanması gereken belirli görevlerin yerine getirilmemesinin hemen arkasından geldi. Banka, aldığı kararı Lübnan hükümetine dün itibariyle bildirdiğini doğrulayarak, açık, şeffaf ve kapsamlı bir istişare sürecine duyulan ihtiyacı “defalarca” vurguladığını belirtti.

Banka, Lübnan’ın Bisri Vadisi’nde büyük bir baraj inşa etme planları hakkındaki endişelerini geçtiğimiz Ocak ayında dile getirmeye başladı.

Lübnan hükümetinin başlangıç olarak 2015 yılında toplam 617 milyon dolarlık bir maliyetle onayladığı proje, çevreci aktivistlerin eleştirilerine maruz kalmıştı. 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda 190’dan fazla insanın ölümüne neden olan büyük patlamadan bu yana Lübnan’daki mega altyapı projeleriyle ilgili endişeler de arttı. Dünya Bankası, baraj projesinin finansmanı için 474 milyon dolar kredi fonu sağlama sözü vermiş ve vaat edilen fonun yaklaşık yarısı ödenirken geriye 244 milyonluk kısmı kalmıştı.

Banka, Lübnanlı yetkililerin başlangıçta tüm şartları yerine getirerek projeyi başlatmaları için son tarih olarak 22 Temmuz’u belirlemişti. Ancak daha sonra koronavirüs salgınının getirdiği zorunlu tedbirler ışığında bu tarihi 4 Eylül 2020’ye kadar uzatmayı kabul etti.


Editörün Seçimi

Multimedya