Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Vaka sayılarının arttığı Fas’ta Kazablanka’yı kapatma kararı alındı

Vaka sayılarının arttığı Fas’ta Kazablanka’yı kapatma kararı alındı

Salı, 8 Eylül, 2020 - 10:30
Fas’ta Kazablanka’yı kapatma kararı alındı

Faslı yetkililer, 7 Eylül Pazartesi gününden itibaren Kazablanka kentindeki tüm limanları iki hafta süreyle kapatma kararı aldı. Salgın vakalarının artmasının ardından sonra, şehri kontrol altına alabilmek için verildiği bildirilen karar ülkede okul yılının başlamasıyla aynı zamana denk geldi.

Hükümet, kararın “izleme komitelerinin yaptığı günlük izleme ve değerlendirme sonuçlarına dayanarak, Kazablanka’da vaka sayılarının artması sonucu acil sağlık önlemlerinin alınması gerekliliğinden dolayı” verildiği bilgisini paylaştı. Açıklamada virüsün yayılmasını önlemek için tüm limanların kapatılması ve yerel makamlar tarafından verilen bir izin olmadıkça seyahat kısıtlaması da dahil olmak üzere bir dizi önlem alındığı kaydedildi. 7 Eylül’den itibaren ilköğretim, hazırlık, lise ve üniversiteler de dahil olmak üzere tüm eğitim kurumlarının kapatılması ve uzaktan eğitimin benimsenmesine karar verildi.

Yapılan açıklamada çarşıların da saat 3 itibariyle kapanacağı bildirildi. Kafe ve dükkanların akşam saat 8’de, restoranların ve lokantaların akşam saat 9’da kapanacağı ifade edilirken Kazablanka’nın tümünde gece saat 10’dan sabah saat 5’e kadar gece eğlencesinin yasak olduğu kaydedildi. Sağlık ve güvenlik çalışanlarına, hayati sektörlerde çalışanlara ve taşıma sektörlerinde çalışanlara gece mesai yaptıklarını kanıtlamaları şartıyla izin verildi.

Hükümet, bu önlemlerin önümüzdeki 14 gün boyunca uygulanmaya devam edeceğini, şehirdeki epidemiyolojik durumun doğru ve sürekli takibine bağlı olarak ilerleyen süreçte de uygun kararların alınacağını belirtti. Vatandaşları alınan tedbirlere sıkı bir şekilde uymaya çağırdı. Açıklamada özellikle maske kullanımı, genel hijyen kurallarına uyma ve halka açık yerlerde sosyal mesafeye dikkat etmenin zorunlu olduğuna dikkat çekildi.

Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanlığı ve Milli Eğitim Sektörü uzaktan eğitimin virüsün çok yaygın olduğu mahallelerdeki eğitim kurumlarının öğrencilerine uygulanacağını, diğer öğrencilerin üst düzey önlemler kapsamında, küçük gruplar halinde eğitim kurumlarına alınacağını duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, eğitim ve sağlık kurumlarının tavsiyelerini uygulamak için uzaktan eğitimin yalnızca kurumların kendi öğrencilerine verileceğini belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya