Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan’da sokağa çıkma yasağı süresi azaltılıyor

Lübnan’da sokağa çıkma yasağı süresi azaltılıyor

Çarşamba, 9 Eylül, 2020 - 10:45
Lübnan koronavirüs istatikleri (Enformasyon Bakanlığı)

Lübnanlı yetkililer bazı özel kurumların açılmasıyla ilgili bir dizi şartı değiştirirken, sokağa çıkma yasağı saatleri de değiştirildi. Geçen hafta vaka sayılarında istikrarın sağlanmasının ardından yasağın başlangıç saati 01.00’e alındı.

Günlük vaka sayısının hala yüksek olmasına ve 400 vakanın altına düşmemesine rağmen, geçen hafta boyunca koronavirüs vaka sayılarında herhangi bir artışın kaydedilmemesi ardından Lübnan İçişleri Bakanı Muhammed Fehmi, sokağa çıkma yasağı önlemlerinde değişiklik yapan bir karar çıkardı. Kararla birlikte sokağa çıkma yasağının gece 01.00’den sabah 06.00’ya kadar sürmesine karar verildi. Ayrıca hala kapalı olan barlar, gece kulüpleri, sosyal etkinlik salonları, Casino du Liban, parklar, tiyatrolar ve sinemalar gibi yerlerin yeniden açılmasına izin verildi.

İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığının koronavirüse karşı koruyucu tedbirlere yönelik  talimatlarına riayet edilmesi şartı ile salon kapasitesinin yüzde 50'sinin kullanılarak düğün düzenlenmesine izin verdi.

Yeni karar, Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüse karşı bilinçlendirme çalışmalarının yoğunlaştırılması ile aynı zamanda geldi. Vakalarla temas kuran kişilerin PCR testi sonuçları negatif olsa bile karantinaya alınması gerekliliğine karar verildi.

Öte yandan özellikle yüksek vaka sayılarının kaydedildiği bölgeler koronavirüse karşı mücadelelerini sürdürüyor. Lübnan’ın kuzeyinde koranavirüsün salgın noktası haline gelen Trablusşam’da son 24 saatte 72 yeni vaka kaydedildi.

Trablusşam’da yapılan açıklamada, koruyucu tedbirlerin uygulanmasının zorunlu olduğu, salgının yayılmasını engellemek ve kamu sağlığının korunması için gerekli tedbirlere uyulması gerektiği vurgulandı.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Akkar ili Afet Yönetim Şubesi, günlük raporunda “salgın sebebiyle bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 8 yeni vakanın kaydedildiğini böylece salgın krizinin başlangıcından bu yana Akkar’da kaydedilen toplam vaka sayısının 440 vaka” olduğu açıkladı.

Trablusşam’ın Zgharta ilçesinde son 24 saatte test sonuçları pozitif çıkan 5 vaka kaydedildiği duyuruldu.

Fnaidek Belediyesi ise “beldede ölümle sonuçlanan vaka sayılarının artması göz önünde bulundurularak” her türlü etkinliğin yasaklanması kararı aldı.

Lübnan’daki koronavirüs vaka sayısının 20 bin 900’ü aştığı açıklandı.


Editörün Seçimi

Multimedya