Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Irak’taki asker sayısını 3 bine düşürecek

ABD Irak’taki asker sayısını 3 bine düşürecek

Çarşamba, 9 Eylül, 2020 - 16:45
Irak’ın başkenti Bağdat’ın güneydoğusundaki askeri üste bulunan ABD askerleri (AFP)

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD’nin Eylül ayı içerisinde Irak’taki asker sayısını 5 bin 200’den 3 bine düşürme kararı aldığını duyurdu.

AFP’ye göre Bağdat’ta basına açıklama yapan Komutan McKenzie, “ABD, Irak güçlerinin kaydettiği büyük ilerlemeyi kabul ettikten ve Irak hükümeti ile koalisyon ortaklarıyla istişare ve koordinasyon yaptıktan sonra, ülkedeki askeri varlığını Eylül ayı içinde yaklaşık 5 bin 200 askerden 3 bine düşürmeye karar verdi” dedi.

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın çok yakında Irak ve Afganistan’dan askerlerin çekilmesine ilişkin bir açıklama yapacağını duyurdu.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde ikinci dönem için aday olan Trump, daha önce Irak’ta konuşlu ABD askerlerini geri çekmek istediğini bildirmişti.

Trump, geçtiğimiz Ağustos ayında Irak Başbakanı Mustafa Kazimi ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşme öncesinde gazetecilere “Askerlerimizi Irak'tan hızlı bir şekilde çıkarıyoruz ve ABD’nin orada kalmak zorunda olmadığı günü sabırsızlıkla bekliyorum” demiş ancak bir tarih belirtmemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya