Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE heyetinin İsrail ziyareti ertelenebilir

BAE heyetinin İsrail ziyareti ertelenebilir

Cumartesi, 12 Eylül, 2020 - 08:15

İsrail hükümetinden bir bakan dün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle genel izolasyon önlemlerinin uygulanması ihtimali göz önüne alınarak, başlangıçta 22 Eylül olarak planlanan Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) bir heyetin İsrail’e gerçekleştireceği ilk resmi ziyaretin ertelenebileceği veya kısıtlamalar altında gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre ziyarete ilişkin planlar konusunda bilgi sahibi olan bir kaynak, İsrailli ve Amerikalı üst düzey elçilerin geçen hafta Abu Dabi'ye yaptıkları tarihi ziyarete yanıt olarak BAE elçilerinin İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirmelerinin beklendiğini belirtti. İsrailli yetkililer böyle bir planın varlığını doğrularken BAE tarafından henüz bir onaylama gelmedi.

Koronavirüs vaka sayılarının artmasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bağlı bir çalışma ekibi, Perşembe günü ülke çapında genel izolasyon önlemleri uygulanması kararı aldı.

Önlemlerin önümüzdeki hafta yürürlüğe girmesi ve 18 Eylül -10 Ekim arasındaki başlıca Yahudi bayramları dönemini kapsaması bekleniyor.

31 Ağustos’ta gerçekleştirilen Abu Dabi ziyaretine katılan İsrail Bilim ve Teknoloji Bakanı Izhar Shay, “Tel Aviv 102 FM” radyosuna verdiği röportajda “Görünüşe göre, (BAE heyeti ziyareti) ertelenecek veya özel bir formda gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

Shay sözlerine “Heyetin ziyaretini ertelemek zorunda kalırsak BAE’nin vatandaşlarımızın sağlığını koruduğumuz gerçeğini takdir edeceklerini ve bunu anlayışla kabul edeceklerini düşünüyorum” diyerek devam etti. İsrail’de toplam 146 bin 542 koronavirüs vakasının kaydedildiği ve bin 77 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiği duyuruldu.

Radyo kanalının gerçekleştirdiği diğer bir röportajda Sağlık Bakanı Yardımcısı Yoav Kish “İsrail’de genel izolasyonun uygulandığı bir dönemde BAE heyetinin bir ziyaret gerçekleştirmesinin makul olmadığını” ve BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al-Nehyan’ın önümüzdeki Salı günü Beyaz Saray’da iki ülke arasında varılan anlaşmayı imzalayacağını söyledi.

Öte yandan İsrail havayolu şirketi “Israir” tarafından yapılan açıklamada, nihai onayların alınmasının hemen ardından Tel Aviv-Abu Dabi arası direkt uçuşları başlatacağını duyurdu.

Şirketin Genel Müdür Yardımcısı Gil Stav, “Abu Dabi'ye direkt uçuşların düzenleneceğini duyurabildiğimiz için çok mutluyuz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya