Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır’da Mansure Üniversitesi’nin yer karosunda balina fosili bulundu

Mısır’da Mansure Üniversitesi’nin yer karosunda balina fosili bulundu

Salı, 15 Eylül, 2020 - 09:45

Mısır’ın Dekahliye şehrindekiki Mansure Üniversitesi’nde omurgalı fosiller alanında çalışmalar yürüten Profesör Dr. Hişam Selam, üniversitede bir sürprizle karşılaştı. Dr. Hişam Selam yer karolarından birinde 40 ila 50 milyon yıl önceki bir dönemde yaşamış olan dişi bir balinanın fosilini buldu.

Karo üretiminde kullanılan kireç taşlarında milyonlarca yıl önce yaşamış canlıların fosillerinin bulunması ilk defa olmuyor. Daha önce de karo üretiminde çalışan bir işçi bütün bir balina fosili bulmuştu. Ardından Mansure Üniversitesi, buluşun yapıldığı mermer atölyesinin sahibi onuruna “Bereket Balina” ismini verdikleri fosil ile ilgili bir çalışma yayınlamıştı.

Dr. Selam’ın pazar günü Facebook hesabı üzerinden duyurduğu sürpriz tam ayaklarının altında duruyordu. Dikkatlice incelemeden önce üzerine basmıştı.

Dr. Selam, Şarkul Avsat'a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Üniversite’deki yürüyüşlerim sırasında yer karolarının yapımında kullanılan kireç taşlarında sık sık deniz kabukları ve salyangozlar bulurum. Ancak bu yeni keşfin önemi, tarihi 40 ila 50 milyon yıl öncesine dayanan bir dişi balina fosili olması.”

Yeni keşfedilen fosil amfibi (Hem suda hem karada yaşayan hayvan) türlerinden biri. Balinanın bölgesinin Doğu Çölü olduğu belirtiliyor. Bulunduğu kano parçası da söz konusu bölgedeki kireç taşı tabakalarından kesilmişti.

Dr. Selam, balinanın köpek dişinin üst kısmının fosilde açık bir şekilde göründüğünü ve diş kökünün beyaza dönmüş olduğunu belirtti. Dr. Selam fosilin durumunun üzerinde yüründüğü için kötü olduğu bilgisini paylaştı.

Selam, yırtıcı bir tür olan söz konusu balinanın avıyla mücadelesi, sırasında kırılmaması için diş kökünün uzun olması gerektiğini ve diş kökünün dişten 3 kat daha büyük olduğunun tespit edildiğini kaydetti.

Dr. Selam bu keşfin bilimsel değeri ile ilgili olarak şunları aktardı:

“Bu fosilin türünden daha önce de birçok keşif yapıldı. Ancak bu keşif, fosillerin bazılarının paha biçilmez bilimsel değerleri olabileceğinden dolayı taş ocağı işçilerinin bu gibi fosiller bulduklarında bizi aramaları gerektiğinin anlaşılması için bir fırsattır.”


Editörün Seçimi

Multimedya