Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün'deki Suriyeli mülteciler arasında Kovid-19 vakalarında artış devam ediyor

Ürdün'deki Suriyeli mülteciler arasında Kovid-19 vakalarında artış devam ediyor

Salı, 15 Eylül, 2020 - 10:00
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Komisyon Üyesi Filippo Grandi dün Amman’daki bir fakülteye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında (Reuters)

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Komisyon Üyesi Filippo Grandi, Ürdün’deki kamplarda Suriyeli mülteciler arasında bir dizi yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesinin ardından dün (Pazartesi) Amman’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Reuters’ın haberine göre, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Ürdün Krallığı’nın Suriye sınırına yakın bir mevkiinde bulunan Krallıktaki en büyük mülteci kampı olan Zateri Mülteci Kampı’nda 3, el-Ezrak Kampı’nda ise 2 koronavirüs vakasının kaydedildiğini doğruladı.

Yaklaşık 120 bin mülteciye ev sahipliği yapan iki kamptaki vakalar, Ürdün’deki salgının ortaya çıktığı Mart ayından bu yana kayıtlara geçen ilk vakalar oldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), koronavirüs enfeksiyonuna bağlı Kovid-19 teşhisi konulan mültecilerin, Ürdün hükümeti tarafından Ölü Deniz yakınlarında kurulan bir tecrit bölgesine nakledildiğini, enfekte vakalarla yakın temas halinde olan ailelerin de kamp içindeki bir alanda karantinaya alındığını belirtti.

Mülteci kamplarında kayıtlara geçen enfeksiyon vakaları, içinde bulunduğumuz Eylül ayının başlarından bu yana ülke genelindeki Kovid-19 vakalarının hızla arttığı bir dönemde geliyor.

UNHCR Komisyon Üyesi Filippo Grandi, “Buradaki mültecilerin, tüm vatandaşların tabi olduğu sağlık prosedürlerine tabi olmaları gerekiyor. Sonuç olarak, insanların test edilmeleri gerekiyorsa, yapılan testler neticesinde sonuçlar pozitif çıkmışsa ve eğer hastalığa dair semptomlar görülüyorsa karantina uygulanması zorunlu hale geliyor. Bu durumda olanların hastanelere sevk edilmesi, bizim bundan emin olmamız gerekiyor. Şayet vaka sayısı artarsa, hasta insanları kabul eden kuruluşlara ek yardımlar sağlayacağız” dedi.

Ürdün Krallığı, yaklaşık 10 yıldır devam eden Suriye iç savaşından kaçan mültecilere kucak açan ve onları ağırlayan ülkelerden biri. Ürdün’de, Birleşmiş Milletler’e kayıtlı yaklaşık 655 bin kayıtlı Suriyeli mülteci yaşıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya