Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ömer el-Beşir ve destekçilerinin yargılandığı dava ertelendi

Ömer el-Beşir ve destekçilerinin yargılandığı dava ertelendi

Salı, 15 Eylül, 2020 - 17:45
Sudan’ın devrik lideri Ömer el-Beşir. (AFP)

Sudan yargısı, 1989 yılında darbeyle iktidarı ele geçirmekle suçlanan eski Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ve destekçisi 27 ismin duruşmasını 22 Eylül’e erteledi. Bugün görülen duruşmada mahkemeye başkanlık eden yargıç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bir sonraki oturumun 22 Eylül’de Hartum'daki Dostluk Kongre ve Toplantı Merkezi'nde yapılmasına karar verdi.

Duruşmada beyaz kıyafetler içindeki Beşir ve eski rejimin diğer aktörleri mahkeme salonundaki parmaklıklar arkasındaydı. 28 sanık 1989 yılında Beşir’i iktidara getiren darbeyi organize etmekle suçlanıyor. Beşir, 1989'daki askeri darbede, 2016'da ölen Hasan el-Turabi liderliğindeki Ulusal İslami Cephe'nin desteğini almıştı.

Beşir'in darbesi, İbrahim Abboud (1959-1964) ve Cafer el-Nimeiri'nin (1969-1985) gerçekleştirdiği iki darbenin ardından 1956'da bağımsızlığını kazanan Sudan'nın tanık olduğu üçüncü darbeydi. Sudan ordusu aylarca süren protestoların ardından Nisan 2019'da Beşir'i devirdi.

Sudan'da hükümet 3 yıl sürmesi planlanan bir geçiş otoritesi tarafından yönetiliyor. Daha sonra genel seçimlerin yapılması hedefleniyor.

Dava, hükümetin bir dizi reformu hayata geçirdiği ve isyancı gruplarla barış görüşmelerini yeniden başlattığı bir dönemde görülüyor.


Editörün Seçimi

Multimedya