Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Ulusal Ordusu Sebha şehrinde DEAŞ hücresini çökertti

Libya Ulusal Ordusu Sebha şehrinde DEAŞ hücresini çökertti

Çarşamba, 16 Eylül, 2020 - 09:15
LUO operasyon hazırlığında (Askeri Enformasyon Bölümü)

Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Sebha şehrinde yaklaşık dokuz saat süren çatışmaların ardından DEAŞ’a bağlı bir terör hücresini çökertmeyi başardıklarını açıkladı.

Söz konusu çatışmada, terör örgütüne mensup bir Avustralya, bir Mısır ve iki Libya vatandaşı olmak üzere yedi kişinin öldüğü de bildirildi.

LUO’ya bağlı Askeri Enformasyon Birimi’nden yapılan açıklamada, söz konusu unsurlar ordunun onları canlı yakalama girişimine ateşle karşılık verince çıkan çatışmada yedi kişi öldürüldüğü duyuruldu. Açıklamada örgüte mensup biri Mısır, diğeri Libya uyruklu iki kadının yakalandığı ve sorgularının sürdüğü belirtildi.

Ancak Sebha askeri bölgesinden bir askere göre DEAŞ mensubu yabancı uyruklu 11 unsur öldü, ele geçirilen esirler arasında iki çocuk ve bir kadın da yer aldı.

Söz konusu esir kadınlardan biri sorgulaması sırasında çatışmada ölenlerden birinin Sebha’daki terörist grupların emiri Ebu Ali el-Yamani lakaplı biri olduğunu söyledi.

LUO Ahlaki Rehberlik Dairesi Başkanı Halid El Mahcub, şehrin dışından gelen bazı kişilerin uğrak yeri olan Abdulkafi mahallesindeki bir yerleşim yerinin dikkatli bir şekilde takip edilip araştırılmasının ardından kendini bir aile olarak gizleyen radikal bir terörist grubu tespit ettiklerini ve operasyonu başlattıklarını söyledi.

Sebha askeri bölge komutanı ise, operasyon sırasında ordu güçlerine destek veren mahalle halkına övgüde bulunarak, şehirde meydana gelen operasyonda ordu mensubu ve ona destek veren güçlerden toplam üç kişinin öldüğünü açıkladı. Ancak, LUO 116. Piyade Tugayı ise Abdulkafi mahallesinde DEAŞ unsurları ile çıkan çatışmada LUO saflarından herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ifade ederek iddiaları yalanladı.

Diğer yandan Sebha Güvenlik Direktörü Tuğgeneral Senussi Salih, şehirde terörist ve uyuşturucu tacirlerinin saklandığı yerlere Sebha Ortak Güvenlik Odası tarafından baskın başlatıldığını duyurdu.

Askerler Sebha halkından dikkat etmeleri ve evlerini terk etmemelerini istedi.

LUO güçleri, şehrin güneyindeki en büyük şehir olan Sebha’yı iki yıldan fazla bir süredir kontrol ediyor.

DEAŞ unsurları, Aralık 2016’da Sirte’deki kalelerini kaybettikten sonra burada konuşlandı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya