Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Facebook Ray-Ban akıllı gözlükleri 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor

Facebook Ray-Ban akıllı gözlükleri 2021’de piyasaya sürmeyi planlıyor

Perşembe, 17 Eylül, 2020 - 17:00
Facebook logosu (AFP)

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, gözlükte dünya lideri olan EssilorLuxottica şirketi ile birlikte Ray-Ban markalı ‘akıllı gözlükleri’ 2021 yılında piyasaya sürmeyi planladıklarını açıkladı.

Zuckerberg, sanal olarak düzenlenen Facebook Connect konferansının açılış konuşmasında, Ray-Ban gözlüklerinin ‘artırılmış gerçeklik gözlüklerine doğru ilk aşamayı’ temsil ettiğini söyledi.

EssilorLuxottica şirketi ise, söz konusu ortaklığın, Facebook uygulamaları ve teknolojilerini Luxottica markasının liderliği ve Essilor’un optik lensler alanındaki uzmanlığıyla birleştirdiğini vurguladı.

Facebook da söz konusu projeye ilişkin, “Gözlerinizin gördüklerine ek olarak, bulunduğunuz ortama bağlı olarak size üç boyutlu yararlı ve doğru bilgiler sağlayan gözlükler hayal edin. Böyle bir araç kullanıcısına yeni bir şehirde gezinme veya belirli bir anı kaydetme gibi bazı günlük görevleri yerine getirme konusunda yardımcı olabilir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Zuckerberg, dün önceki nesillere göre daha hafif ve daha güçlü olan ve ABD’de 29 bin 999 dolara satılan ikinci nesil artırılmış gerçeklik kaskını tanıttı.


Editörün Seçimi

Multimedya