Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE ve ABD’li bakanlar barış anlaşmasını güçlendirmenin yollarını ele aldı

BAE ve ABD’li bakanlar barış anlaşmasını güçlendirmenin yollarını ele aldı

Cuma, 18 Eylül, 2020 - 11:15
Washington- Abu Dabi/ Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayid Al Nahyan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile İsrail-BAE arasında imzalanan barış anlaşmasının ardından bir araya geldi. Mevkidaşı Pompeo ile yaptığı görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Şeyh Abdullah bin Zayid, İsrail’in Batı Şeria’da ilhak süreçlerini durdurmasını da içeren ve tüm Ortadoğu bölgesinde değişim için yeni pozitif enerji yaratmaya katkıda bulunan, bölgesel barış ve istikrar için BAE-İsrail barış anlaşmasını geliştirmenin yolları konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmenin yolları üzerinde durulurken, koronavirüsle mücadeleden, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına kadar pek çok müşterek konuların tartışıldığı belirtildi.

BAE Dışişleri Bakanı’nın yaptığı basın açıklamasını Demokrat ve Cumhuriyetçilerden pek çok kişi dinledi.

Bakan, BAE'nin Filistin halkına bağlılığını vurgulayarak, BAE ile İsrail arasındaki barış anlaşması için gösterdikleri büyük çaba ve destekleri için Kongre üyelerine teşekkür etti. Bakan, BAE-ABD ortaklığının önemine değinirken ülkesinin on yıldan fazla bir süredir Ortadoğu'daki ABD ürünlerinin ihracatı için en büyük pazarlardan biri olduğuna dikkati çekti.

Öte yandan, Mali İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Abd el-Tayır ve ABD Hazine Bakanı Stephen Mnuchin de anlaşma sonrası bir araya gelerek koronavirüsün yayılması sorununu dikkate alarak iki ülke arasındaki ortak ikili ilişkiler ile bölgesel ve küresel düzeydeki son ekonomik gelişmeleri güçlendirmenin yollarını tartıştı. Görüşmede el- Tayır iki ülke arasındaki seçkin stratejik ortaklığın önemine değindi ve ortak işbirliğinin özellikle ekonomik, mali ve ticari düzeylerde olmak üzere tüm ortak çıkar alanlarını kapsayacak şekilde genişletme ihtiyacını vurguladı.

Öte yandan ABD’nin Körfez İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Timothy Lenderking, Doha ile Tel Aviv arasındaki ilişkilerin uzun geçmişine işaret ederek, "Katarlı yetkililer İsrail ile ilişkilerin normalleşmesine açıklar" dedi ve her iki ülkenin de ritmini normalleşmeye doğru kaydıracağını belirtti. 

 


Editörün Seçimi

Multimedya