Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dubai, uluslararası çapta bir suç örgütünün liderini tutukladı

Dubai, uluslararası çapta bir suç örgütünün liderini tutukladı

Cuma, 18 Eylül, 2020 - 12:30
Kompania Bello örgütünün liderinin tutuklandıktan sonra çekilen fotoğrafı. (WAM)

Dubai Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu ticareti ve değeri bin 532 milyar dirheme (350 milyon euro) ulaşan, Güney Amerika ile Avrupa arasındaki kaçakçılık operasyonlarının yürütülmesine karışan Kompania Bello adlı uluslararası suç örgütünün liderlerinden Denis Matoshi’nin tutuklandığını duyurdu.

Dubai polisi, İtalyan yetkililer tarafından aranan çete liderini 10 ülkenin desteğiyle gerçekleştirilen ‘Los Blancos’ adlı uluslararası ortak bir operasyon ile, “suç ortaklığı ve uluslararası düzeyde uyuşturucu kaçakçılığı yapan bir çeteye liderlik etme” suçlamasıyla tutukladı. Söz konusu operasyon iki gün önce, emniyet güçleri tarafından aranan diğer 20 çete liderinin de tutuklanmasına yardımcı oldu. Operasyon, Dubai’deki Arnavutluk uyruklu çete lideri de dahil olmak üzere tüm üst düzey suçluların tutuklanması için Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı (INTERPOL) tarafından kırmızı bülten çıkarılmasının ardından düzenlendi.

İtalyan güvenlik güçleri; Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Dubai Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Güney Amerika ile Avrupa arasında deniz limanları aracılığıyla uyuşturucu kaçakçılığı yapan birbiri ile ilişkili 3 grupta faaliyet gösteren çetenin en tehlikeli liderlerinden biri olarak kabul edilen Denis Matoshi’yi bu kadar hızlı yakaladıkları için teşekkürlerini iletti.

Yetkililer, söz konusu çete liderlerinin 2015 yılından bu yana Floransa Şehir Polisi Narkotik Suçlarla Mücadele Birimi’nden iki ekibin yanı sıra hızlı müdahale ekipleri  tarafından takip edildiğini ve haklarında bilgi toplandığını bildirdi.

Dubai Polisi Başkomutanı Abdullah Halife el-Merri konuya ilişkin yaptığı açıklamada Dubai Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kompania Bello çetesinin liderini yakalama yönündeki azmine dikkat çekerek söz konusu çete liderinin İtalyan yetkililer ile karşılıklı paylaşılan bilgilerden hareketle Dubai Polisi Suç Araştırma ve Soruşturma Genel Dairesi’ndeki çalışma ekipleri tarafından hareketlerinin sürekli ve titizlikle takip edilmesinin ardından tutuklandığı bilgisini paylaştı.

Diğer taraftan Suç Araştırma İşleri Başkomutan Yardımcısı Halil İbrahim el-Mansuri, Los Blancos operasyonunun aranan 20 çete liderine tek seferde darbe indirilmesi için kararlaştırılan bir saatte, 10 ülkenin polis teşkilatlarının desteği ile Dubai güvenlik güçleri tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Mansuri söz konusu 10 ülkeyi İtalya, Arnavutluk, Almanya, İspanya, Macaristan, Yunanistan, Romanya, Hollanda, BAE ve İngiltere olarak sıraladı.


Editörün Seçimi

Multimedya