Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Facebook, Instagram kullanıcılarını kameralardan izlemekle suçlandı

Facebook, Instagram kullanıcılarını kameralardan izlemekle suçlandı

Cuma, 18 Eylül, 2020 - 14:15
Instagram uygulamasının logosu (AP)

Kısa bir süre önce açılan davayla Facebook, Instagram üzerinden kullanıcıların cep telefonu kameralarını izinsiz kullanarak casusluk yapmakla suçlandı.

Blooomberg’in haberine göre dava, geçtiğimiz Temmuz ayında kullanıcıların kamera kilidini açmasalar bile iPhone telefonlarda kameralara eriştiği yönündeki haberlerin ardından açıldı.

Facebook, sadece bir boşluk olduğunu ve düzeltmeye çalıştığını söyleyerek sorunu kabul etti.

Dün San Francisco'da bir federal mahkemede açılan davada Instagram kullanıcısı, kamera kullanımının kasıtlı olduğunu ve kullanıcıları hakkında elde edeceği kazançlı ve değerli verileri toplamak amacıyla yapıldığını iddia etti.

Davada, kullanıcılar hakkında, evlerinin mahremiyeti de dahil olmak üzere son derece özel ve mahrem kişisel veriler elde edilerek, Instagram ve Facebook pazar araştırmasında kullanılmak üzere değerli bilgiler toplanabileceği kaydedildi.

Facebook geçtiğimiz ay 100 milyondan fazla Instagram kullanıcısı için yasadışı bir şekilde biyometrik veri toplamak için yüz tanıma teknolojisini kullanmakla suçlanmıştı.

Biyometrik veriler, bir kişinin fiziksel, fizyolojik veya davranışsal özellikleriyle ilgili kişisel verilerdir.

Facebook bu iddiayı yalanladı ve Instagram'ın yüz tanıma teknolojisini kullanmadığını söyledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya