Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Koronavirüs önlemleri nedeniyle grip vakalarında keskin düşüş

Koronavirüs önlemleri nedeniyle grip vakalarında keskin düşüş

Cuma, 18 Eylül, 2020 - 18:15
ABD’deki bir grip aşısı (EPA)

Yeni yayınlanan bir raporda, ABD’de yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler, sosyal mesafe ve maske takılmasıyla grip vaka oranında yaklaşık % 90 azalma yaşandığı ortaya çıktı.

Daily Mail’in haberine göre, araştırmacılardan oluşan bir ekip, yaklaşık 300 laboratuvardan veri toplayarak, ABD’de ulusal acil durum ilan edilmesinden önceki dönem ile ondan sonraki döneme ait verileri karşılaştırdı.

Araştırmaya göre, grip enfeksiyon oranları Eylül 2019 ile Şubat 2020 arasında yaklaşık % 20'den Mart ve Mayıs 2020 arasında % 2,3'e düştü.

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) araştırmacıları, vaka oranlarındaki düşüşün koronavirüse yönelik alınan ihtiyati tedbirlerden kaynaklandığını düşünüyor.

Alınan önlemler arasında okulların kapatılması, toplantıların yasaklanması, evde kalmanın yanı sıra maske takmak ve sosyal mesafe kurallarına uymak yer alıyor.

Araştırmacılar, koronavirüs ile gribin yayılmasının zirve yapacağı Aralık ayının ikinci yarısına ilişkin endişelenirken, tüm vatandaşların grip aşısı yaptırma ihtiyacını vurguladılar.

 


Editörün Seçimi

Multimedya