Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hollanda, Suriye’de işlenen suçlar için Esed rejimine nota verdi

Hollanda, Suriye’de işlenen suçlar için Esed rejimine nota verdi

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 07:30
Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok. (Reuters)

Hollanda, Esed rejimini Suriye’de işkence, kimyasal silah kullanımı ve insan hakları ihlalleriyle ilgili müzakerelere davet eden bir nota verdi. Hollanda Temsilciler Meclisi'nden yapılan açıklamaya göre nota cuma günü Dışişleri Bakanı Stef Blok tarafından Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Misyon Şefliği'ne iletildi.

Suriye rejimi, iki ülkenin anlaşamaması halinde Hollanda’nın Uluslararası Adalet Divanı'na gitmeden önce atacağı yasal adımlar noktasında bilgilendirildi.

Blok, “Hollanda bugün uluslararası hukuka göre insan hakları ihlalleri ve özellikle yapılan işkencelerden Suriye’yi sorumlu tutuyor” ifadesini kullandı.

Hollanda Dışişleri Bakanı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Beşşar Esed rejimi defalarca korkunç suçlar işledi. Çok fazla delil var. Bütün bunların bir karşılığı olmalı. Çok sayıda Suriyeliye işkence yapıldı, birçoğu öldürüldü ve zehirli gaz saldırılarına maruz bırakıldı. Kimisi ortadan kayboldu kimisi ise canını kurtarmak için kaçarken her şeyini kaybetti.”

Notada, Şam'ın 2004 yılında onayladığı BM İşkencenin Önlenmesi Anlaşması’na saygı gösterme taahhüdü olduğuna dikkat çekildi.

Hollanda, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki insan hakları  ihlallerini Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıma girişimlerinin Rusya tarafından engellenmesinden sonra bu adımı atmaya karar verdi.

Hollanda, Suriye’de yaklaşık on yıldır devam eden iç savaşın en az 200 bin can aldığına, 100 bin kişinin kayıp ve 5,5 milyon kişinin de başka ülkelere kaçmak zorunda kalmasına neden olduğunu aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya