Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, artan koronavirüs vakaları karşısında katı önlemlere gidebilir

Türkiye, artan koronavirüs vakaları karşısında katı önlemlere gidebilir

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 07:30
Ankara'da iki kadın sokakta yürürken koruyucu maske takıyor (AFP)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs vaka ve ölüm sayısında yaşanan artışın ardından bazı yerlerde yeniden sıkı önlemler alınabileceğine dair açıklama yaptı.

Koronavirüsle mücadele amaçlı önlemlerin yeniden sıkılaştırılması gerektiğini belirten Erdoğan, “Vaka sayılarında bin 700- bin 800'lere kadar bir çıkışın olduğunu gördük. Tabii mecburen şimdi tekrar işi sıkmak durumundayız. Onun için de Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığımız bu konudaki tedbirlerini artırmak durumunda” dedi.

Virüsün ülkede görülmesinden bu yana yetkililerin sürekli olarak uyarıda bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı, “Halkımız kurallara uymadı. Mecburen işi tekrar sıkmak durumundayız. Bunu yapmak zorundayız. Bunlar zevkimizden olan şeyler değil” ifadelerini kullandı.

Önlemlere uymak konusunda kararlı olunması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, tedbirlerin sıkı tutulduğu dönemde vaka sayısında azalma olduğunu, önlemlerin hafifletilmesiyle de özellikle Ankara ve İstanbul’da kayıpların yaşandığını bildirdi.

Açıklamasında aşı konusuna da değinen Erdoğan, “Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz” şeklinde konuştu.

Diğer yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam düzenlenen basın toplantısı sırasında, sıcakların düşmeye başlaması ve gripli insan sayısının artmasıyla vaka sayısında artış yaşanmasının beklendiğini belirterek, vatandaşları önümüzdeki aylarda gribi önlemek için önlemler almaya davet etti.

Koca açıklamasında, Türkiye genelinde şuan yoğun bakım doluluk oranının yüzde 66’ya ulaştığını söyledi. Bakan ayrıca, “13 tane aşı çalışması söz konusu. İki tanesi hayvan aşamasını geçmek üzere. Önümüzdeki aylar faz 1 çalışmasına geçme noktasında bir dönemi görmüş olacağız. Tahminim gelecek yılının ilk yarısında bizim aşıda ilerleme olacağını rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, son 24 saatte 62 kişinin koronavirüsten hayatını kaybettiği, bin 771 yeni vaka tanısı konulduğu açıklandı.

Türkiye’de toplam can kaybı 7 bin 377'ye yükselirken,  vaka sayısı ise 299 bin 810 oldu.

Öte yandan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'de Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) derhal kapatılması gerektiğini duyurdu.

Bahçeli, koronavirüsle ilgili asılsız bilgilerle vatandaşların kafasını karıştıran Birlik için kapatılma çağrısında bulunarak, yasal tedbirlerin alınmasını talep etti.

TTB, hükümeti defalarca eleştirerek, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüsü nedeniyle gerçek vaka ve ölüm sayılarını açıklamadığını ve doğru rakamların açıklanan rakamların 10 katı olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya