Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri varlığını güçlendiriyor

ABD, Suriye'nin kuzeydoğusundaki askeri varlığını güçlendiriyor

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 11:00
Bradley araçları, Suriye'nin kuzeydoğusundaki bir ABD askeri üssünde görünüyor (Arşiv- AP)

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, ABD ve Rusya arasında artan Suriye'nin kuzeydoğusundaki gerilimin ardından bölgedeki askeri varlığını güçlendirdiğini duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Albay Bill Urban, "ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, Suriye'nin kuzeydoğusundaki koalisyon kuvvetlerinin güvenliklerine destek vermek üzere bir kaç adım atılması talimatı verdi. ABD Kuvvetlerinin üzerinde savaş uçağı devriyelerini artırmak üzere Sentine radar ve Suriye Güvenlik Bölgesi’ndeki ABD askerlerine destek amaçlı Bradley Zırhlı Muharebe Araçları sevk etti" ifadelerini kullandı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir diğer yetkili ise, zırhlı araçlara 100’den daha az askerin eşlik ettiğini söyledi.

Açıklamasında Rusya’dan bahsetmeyen Urban, koalisyon güçlerinin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, “ABD, Suriye'deki herhangi bir ülke ile çatışma peşinde değil ama gerektiği takdirde koalisyon kuvvetlerini koruyacaktır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya