Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin 'Suriye' iddialarına Ankara'dan yanıt

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin 'Suriye' iddialarına Ankara'dan yanıt

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 13:45
İnsan Hakları Komiseri, Türkiye'nin kontrolü altındaki bölgelerdeki durumun şiddet ve suçun yayılmasıyla kasvetli olduğunu söyledi (AFP)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (İHYK) , Suriye’nin kuzey bölgelerindeki Türkiye tarafından kontrol edilen alanlarda savaş suçları ve uluslararası hukuk hilallilerinin işlenmiş olabileceğini iddia etti. Ankara ise İHYK’nın bu açıklamasına tepki göstererek iddiaları reddetti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Suriye'nin kuzey bölgelerindeki durumun yaygın şiddet olayları ve suçla birlikte kasvetli olduğunu söyledi.

İHYK tarafından yapılan açıklamada, bölgede cinayet, adam kaçırma, yasa dışı transfer, arazi ve mülklere el koymaya yönelik bazı rahatsız edici raporlar alındığı kaydedildi.

Bachelet, bölgede Türkiye’nin desteklediği silahlı güçler arasında rekabet ve güç kavgası nedeniyle silahlı çatışmaların arttığını belirterek, bu durumun sivil kayıp ve sivil alt yapının zarar görmesine neden olduğunu ifade etti.

Diğer yandan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin insan haklarını ihlal ettiği iddialarını yalanladı. Bakanlık tarafından dün yapılan açıklamada, İHYK’nın Türkiye ile ilgili yönelttiği yersiz eleştirin tümüyle reddedildiği bildirildi.

Türkiye, çeşitli muhalif gruplarla birlikte Suriye'nin kuzeydoğusunda geniş bir bölgeyi kontrol ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya