Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Körfez İşbirliği Konseyi, Suudi Arabistan’da sivilleri hedef alan Husi saldırılarını kınadı

Körfez İşbirliği Konseyi, Suudi Arabistan’da sivilleri hedef alan Husi saldırılarını kınadı

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 11:30

Körfez İşbirliği Konseyi Genel Sekreterliği, Husilerin Suudi Arabistan’ın güvenliğini ve istikrarını tehdit eden füze ve insansız hava araçlarıyla yaptıkları saldırıları kınadı. Konsey aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın güvenliği ve toprak bütünlüğünü sağlamak için atacağı tüm adımları destekleyeceğini vurguladı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Nayef el- Hacraf, ABD, Çin, Fransa, Rusya, Almanya, Kuveyt, İsveç ve Avrupa Birliği’ni içeren Bakanlar Konseyi’nin, Birleşmiş Milletler’in Yemen krizini sonlandırmak için yürüttüğü uluslararası çabaları baltalayan ve Yemen’deki insani krizi daha da şiddetlendiren Husilerin Marib saldırısı kapsamında endişelerini dile getirdiği açıklamaları memnuniyetle karşıladı.

Genel Sekreter, Bakanlar Konseyinde temsil edilen ülkelerin, BM Yemen Özel Temsilcisinin Yemen’de kalıcı ateşkesi sağlama, güven oluşturma, kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için ciddi görüşmelere girme ve siyasi süreci yeniden başlatmaya yönelik adımlarını uygulamasına katkı sağlayacağını umduğunu ifade etti. Ayrıca bu kapsamlı çözümün, Ulusal Diyalog Konferansı, 2216 sayılı Güvenlik Konseyi kararı, Körfez girişimi ve uygulama mekanizmasını temsil eden 3 referansa dayandığını bildirdi.

Genel Sekreter, KİK’in, Yemen’deki krizi Birleşmiş Milletler öncülüğünde, üç referansa dayanan siyasi bir çözümle sonlandırmayı hedeflediğini doğruladı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin korona salgınından dolayı tüm çatışmalarda ateşkes çağrısına yanıt niteliğinde, Arap Koalisyonun ve Yemen hükümetinin Nisan 2020’deki tek taraflı ateşkese verdiği yanıtı övdü.

Hacraf, uluslararası toplumu, sorumluluklarını üstlenmeye, Husilerin Marib’e yönelik saldırılarını durdurmak için önlemler almaya ve gecikmeden siyasi çözüm sürecine girmeye çağırdı.

Ayrıca Genel Sekreter, uluslararası toplum ve Birleşmiş Milletlere Safer tankerinin uzman ekip tarafından bakımının yapılamamasından dolayı çevresel ve ekonomik felaketlere karşı sorumluluklarını üstlenme çağrısında bulundu. Olası felaket senaryolarından kaçınmak için uluslararası toplumu, Husilere daha fazla baskı uygulayarak Safer tankerine derhal müdahaleye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya