Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19’u tedavi etmek için bitkisel tedavilerin deneylerini düzenleyen bir protokolü onayladı

Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19’u tedavi etmek için bitkisel tedavilerin deneylerini düzenleyen bir protokolü onayladı

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 09:15
Geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında Antananarivo’da Covid Organics içeceğini alan insanlar (AP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) iki gün önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve diğer salgın hastalıklar için muhtemel tedaviler olarak Afrika bitkisel ilaçlarının test edilmesini organize eden bir protokolü onayladı.

Kovid-19 salgınının yayılması, günümüz hastalıklarının tedavisinde geleneksel tedavi yöntemlerini kullanma konusunu yeniden gün yüzüne çıkardı. WHO’nun testleri, laboratuvarlarda kullanılanlara benzer standartlara sahip denemeleri açıkça teşvik etmek için geliyor.

AFP’ye göre aylar önce Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Kovid-19’u tedavi etmek için pelin otu (artemisia) bitkisinin özünden yapılan Covid Organics içeceğini piyasaya sürme girişimlerinin ardından bitkinin sıtma tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen küçümseyici tavırlara maruz kalmıştı.

İki gün önce WHO uzmanları diğer iki Afrika kuruluşundan meslektaşları ile birlikte Kovid-19 tedavisi için bitkisel ilaçların 3. aşama klinik denemelerini yapmak için bir protokolün yanı sıra bitkisel ilaçların klinik denemelerinin verilerini toplama ve güvenliğini izlemek için bir kurul inşa edilmesine yönelik bir anlaşma ve tüzüğü onayladılar.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada “3. aşama klinik denemelerinin (3 bin kişiden oluşan bir grup test ediliyor), yeni bir tıbbi ürünün güvenilirliğini ve etkinliğini tam olarak değerlendirmek için çok önemli bir adım olduğuna” işaret edildi.

Söz konusu açıklamada WHO Afrika Bölge Ofisi’nde görevli Prosper Tumusiime “Geleneksel bir tıp ürününün güvenli, etkili ve kaliteli olduğu tespit edilirse WHO bu ürünün yerel olarak hızlı ve geniş çapta üretilmesi için tavsiyede bulunacak” ifadelerini kullandı.

WHO, Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Africa CDC) ve Afrika Birliği Sosyal İşler Komisyonu (DSA) ile ortaklaşa protokolü onayladı. Tumusiime “Batı Afrika’da Ebola virüsünün yayılması gibi Kovid-19’un ortaya çıkması, güçlü bir sağlık sistemine ihtiyaç duyulduğunu gösterdi ve geleneksel tıp da dahil olmak üzere araştırma ve geliştirme programlarını hızlandırdı” değerlendirmesinde bulundu. WHO yetkilisi, Madagaskar’da geniş çapta dağıtımı yapılan ve aynı şekilde başta Afrika olmak üzere birçok ülkeye satılan Madagaskar Cumhurbaşkanı’nın içeceğinden söz etmedi.

Mayıs ayında WHO Afrika Bölgesi Direktörü Dr. Matshidiso Moeti gazetecilere verdiği demeçte Afrika hükümetlerinin 2000 yılında ‘geleneksel tedavileri’ diğer ilaçlarla aynı klinik denemelere tabi tutmayı taahhüt ettiğini söyledi ve “Yardımcı olabilecek bir şey arama ihtiyacını ve isteklerini anlayabiliyorum. Ancak, aynı hükümetlerin taahhüt ettiği bilimsel testleri teşvik etmeyi çok istiyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya