Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen, İran’a yönelik uluslararası yaptırımların yeniden uygulanmasını memnuniyetle karşıladı

Yemen, İran’a yönelik uluslararası yaptırımların yeniden uygulanmasını memnuniyetle karşıladı

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 10:15
Yemen meşru hükümetinin Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani. (Reuters)

Yemen hükümeti, ABD yönetiminin İran rejimine yönelik azami baskı politikası kapsamında, 2015 tarihli 2231 sayılı karar uyarınca nükleer anlaşmanın ihlali veya Kapsamlı Ortak Eylem Planı adıyla da bilinen İran’a yönelik silah ambargosu da dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler’in uyguladığı uluslararası tüm yaptırımları ilan etmesini memnuniyetle karşıladı. 

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani bugün Yemen Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Tahran rejiminin düşmanca politikalarını yayarak bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarını bozmak amacıyla terörizmi, kaosu ve şiddeti desteklediğini belirtti. Ayrıca başta Husiler olmak üzere Hizbullah, El Kaide ve DEAŞ gibi mezhep merkezli milis gruplar kurmak, bu gruplara silah tedarik etmek, enerji kaynaklarını ve nakliye yollarını hedef alarak uluslararası çıkarları tehdit etmek gibi girişimlerle nükleer anlaşmayı kötüye kullandığını vurguladı. 

Yemen Enformasyon Bakanı, Yemenlilerin öldürülmesine hizmet eden İran’ın silahlanmasına ve silah satmasına yönelik kısıtlamaların artırılması ve daha fazla önlem alınması çağrısında bulundu. İryani, söz konusu silahların savaşı sona erdirme ve Yemen’e barışı yeniden getirme çabalarını baltalayan başta Husi milisler olmak üzere mezhep merkezli milislerin ve terör örgütlerinin ellerine geçeceğini belirtti.

İryani, uluslararası barışı ve güvenliği tesis etmek için Birleşmiş Milletler ile BMGK’nin daimi ve geçici üyelerini BM İlkeleri kapsamındaki sorumluluklarını yerine getirmeye, İran rejiminin Kızıldeniz, Hürmüz Boğazı ve Babu’l Mendeb’deki ticari faaliyetleri ve dünya barışını tehdit eden terörist faaliyetlerine son vermeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya