Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Haseke’yi ziyaret eden James Jeffrey, Kürt partileri arasındaki yeni siyasi oluşumu ilan edecek

Haseke’yi ziyaret eden James Jeffrey, Kürt partileri arasındaki yeni siyasi oluşumu ilan edecek

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 07:45
Fırat’ın doğusunda ABD’li Büyükelçi William Roback’ın katılımıyla Haziran ayında bir araya gelen Kürt parti temsilcileri (Şarku’l Avsat)

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye’nin Haseke şehrine dün bir ziyaret gerçekleştirerek, Kürt partilerinin liderleri ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) lideri Mazlum Abdi ile Uluslararası Koalisyon’un askeri üssünde bir araya geldi.

Kürt kaynaklara göre Jeffrey, Kürt hareketinin iki partisi olan Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) liderliğindeki Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) ve Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında en yüksek Kürt otoritesinin kurulmasını öngören siyasi bir anlaşma imzalandığını duyuracak.

Jeffrey’nin Fırat’ın doğusuna yaptığı bu ziyaret, bu bölgede Rus kuvvetleriyle tekrarlanan çatışmaların ardından ABD’nin askeri takviyeleri artırdığı bir dönemde gerçekleşti.

ABD, Suriye’ye 100 askerin yanı sıra Bradley 6 zırhlı araç ve gelişmiş Sentinel radar sistemi gönderdi.

ABD’ye ait savaş uçakları da, DEAŞ’ın uyuyan hücrelerini hedef almaya devam etme noktasında koalisyon güçlerine hava koruması sağlamak amacıyla bölge üzerinde uçuşlarını da artırdı.

Kaynaklara göre Jeffrey, Kürt siyasi hareketi partilerinin liderlerine, Washington ve ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Suriye’deki iki Kürt hareketi arasındaki siyasi anlaşmayı desteklediğini iletti.

Jeffrey ayrıca Trump yönetiminin, Suriyeli muhalif güçleri harekete geçirmek, Anayasa Komitesi’nin çalışmaları ve 2254 sayılı BM kararının uygulanmasını engellemekle birlikte siyasi sürecin başarısızlığı ve askeri operasyonların devamından Şam ve müttefiki Moskova’yı sorumlu tutmak için çalıştığını da dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Fırat’ın doğusundaki temsilcisi Zehra Bill, Kürt müzakere taraflarından aralarındaki sorunları üçüncü tur görüşmelere aktarmalarını istedi.

Kaynaklara göre, Kürt Ulusal Konseyi’nin SDG’nin nüfuz ettiği alanlarda eğitim planını değiştirme, eğitim sürecini askeri çatışmalardan uzak tutma ve sertifikaları onaylamak için BM kuruluşları ve UNICEF ile koordineli çalışma isteği bu sorunlardan en önemlileri arasında yer alıyor.

Kürt Ulusal Konseyi’nin askeri kanadı Rojava Peşmerge gücünün geri dönüşü ve bölgede nasıl konuşlanacağı konusu da bir sonraki tura bırakıldı.

Zehra Bill ayrıca PYD’nin PKK ile ilişkisinin de gelecek turlara taşınmasını talep etti.

Bununla birlikte, tutuklular, kayıplar, zorla silah altına almanın yanında SDG’nin Rakka, Deyr-i Zor ve diğer bölgelerde konuşlanması konusu da sonraki turlara kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya