Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya'ya silah ambargosunu ihlal eden taraflara Avrupa yaptırımları

Libya'ya silah ambargosunu ihlal eden taraflara Avrupa yaptırımları

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 11:45
Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'de AB dışişleri bakanları ile toplantının yapıldığı yere geldi (EPA)

Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkenin dışişleri bakanlarının, bugün Brüksel'de yapılacak toplantıda Libya'ya silah ambargosunu ihlal eden taraflara yaptırım uygulamayı kabul etmesi beklenirken, Belarus'a yönelik ayrı yaptırımların benimsenmesi konusu da ele alınabilir.

DPA’nın AB diplomatik kaynaklarından alıntıladığı haberinde, Avrupa Birliği ülkelerinin, savaş ekipmanlarını Libya'ya taşımak için gemiler, uçaklar ve diğer lojistik hizmetleri sağlayan kuruluşlar ve kişilerin listesi üzerinde anlaştıkları bildirildi.

Diplomatlar listede, Türkiye, Ürdün, Kazakistan ve iki Libyalının da olduğu üç şirket bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM)  Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden bu yana kargaşa içinde olan Libya'ya 2011 yılında silah ambargosu koydu. Yasağın ihlali cezalara neden olabilir.

Diğer yandan,  Avrupa Birliği bakanları, insan hakları ihlallerine ve tartışmalı seçimlere karıştığı iddia edilen Belarus’a karşı cezai tedbirleri masaya yatırmayı planlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya