Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta koronavirüs vaka sayısı 10 bine yaklaştı

Tunus’ta koronavirüs vaka sayısı 10 bine yaklaştı

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 10:45
Tunus’ta bir koronavirüs kurbanının defni için hazırlanan mezar. (EPA)

Tunus Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk bulaşın tespit edildiği 2 Mart’tan bu yana günlük en yüksek koronavirüs vaka sayısını kaydetti. Bakanlık 626 yeni hasta olduğunu, böylece ülkedeki toplam vaka sayısının 9 bin 736’ya yükseldiğini açıkladı.

Ülkede iyileşenlerin sayısının 2 bin 386 olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı, vakaların yüzde 24’ünü oluşturuyor. İyileşme oranı tam karantina önlemlerinin uygulandığı mart ve haziran aylarında yüzde 88 civarındaydı.

Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye’nin paylaştığı verilere göre yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısı 55’e yükseldi. Solunum cihazına bağlı 18 kişi bulunuyor.

Sağlık uzmanları söz konusu artışı, önümüzdeki dönemde ölüm oranlarında yükselme yaşanabileceğine dair bir işaret olarak görüyorlar.

Koronavirüs vakalarının coğrafi dağılımına göre ise salgından en fazla etkilenen il bin 520 vaka ile Tunus. Tunus'u bin 183 vaka ile Ben Arus ve bin 114 vaka ile Gabes takip ediyor. Sousse ili de 943 vaka ile dördüncü sırada yer alıyor.

Ülkede en yüksek günlük ölüm 17 Eylül’de meydana geldi. 17 kişinin daha virüs sebebiyle yaşamını yitirmesiyle toplam ölüm sayısı  155’e yükseldi.

Tunus’taki Pasteur Enstitüsü Müdürü el-Haşimi el-Vezir, krndileri tarafından yürütülen araştırmalar ve koronavirüse karşı ülkede bir aşı geliştirilme imkanına yönelik yaptığı açıklamada Tunuslu uzmanlardan oluşan bir grubun aşı üzerinde çalışmakta olduğunu, kasım ayından önce ilk aşamanın hazır olabileceğini belirtti. Ardından da aşının klinik denemelerinin başlayacakları bilgisini paylaştı.

Vezir, aşının henüz klinik denemeler öncesindeki aşamada olduğunu, çalışmanın bir yıldan az olmamak üzere bir süre daha süreceğini ve olumlu sonuçlar alınmadıkça diğer bir aşamaya geçilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya