Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı: Kasım’daki anayasa referandumunun ardından erken yasama seçimleri yapılacak

Cezayir Cumhurbaşkanı: Kasım’daki anayasa referandumunun ardından erken yasama seçimleri yapılacak

Pazartesi, 21 Eylül, 2020 - 15:30
Cezayir şehrindeki bir cadde (Reuters)

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, 1 Kasım'da yapılması planlanan yeni anayasa referandumunun ardından erken yasama seçimlerinin yapılacağını açıkladı.

Aralık ayında göreve seçilen Tebbun, Nisan 2019’da eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’yı istifaya zorlayan protestolar sırasında ortaya çıkan talepleri karşılamak için siyasi ve ekonomik reformları uygulama sözü vermişti.

Reuters’a göre Buteflika’nın müttefiklerinin ezici bir çoğunluğa sahip olduğu mevcut parlamento 2017’de 5 yıllık bir dönem için seçildi.

Cezayirliler, parlamento ve başbakana daha büyük bir rol vermeyi ve daha fazla özgürlük sağlamayı içeren yeni anayasa için Kasım ayında referandumda oy verecek.

Buteflika’nın iktidarda geçen 20 yılın ardından yeni bir dönem görevde kalma planına karşı kitlesel gösteriler patlak verdi ve protestocular tüm yönetici elitlerin görevlerinden ayrılmasını talep etti.

Hükümet, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını sınırlama önlemleri kapsamında geçtiğimiz Mart ayında gösterileri yasakladı.


Editörün Seçimi

Multimedya