Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan’da Kovid-19’daki rekor artışa rağmen okullar yeniden açıldı

Hindistan’da Kovid-19’daki rekor artışa rağmen okullar yeniden açıldı

Salı, 22 Eylül, 2020 - 06:45
Hindistan’da dün Allahabad şehrindKovid-19 testi olmak için beklerken (AFP)

Hindistan’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında günlük rekor seviyede vaka ve ölüm kaydedildiği halde, öğrencilerin ve ebeveynlerin endişelerine rağmen Hindistan'ın birçok eyaletinde okullar kısmi olarak yeniden açıldı.

Hindistan, 5 milyon 486 bin 580 Kovid-19 vakası ve 87 bin 800'ün üzerinde ölüm ile ABD'den sonra vaka sayısı bakımından en büyük ikinci ülke oldu. Son haftalarda dünya çapında en fazla günlük vaka sayısını duyuran Hindistan’da son 24 saat içinde 86 bin 961 vaka ve bin 130 ölüm kaydedildi.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine göre ülkede beş aydan fazla bir süredir uygulanan kapatma tedbirlerinin ardından Madya Pradeş, Pencab ve Assam gibi bazı eyaletlerdeki okullar, öğrencilerin ihtiyaç duydukları konuda öğretmenlere danışabilmelerini sağlamak için 9. sınıftan 12. sınıflara kadar yeniden açıldı. Ayrıca öğrencilerin katılımlarının zorunlu olmadığı kaydedildi.

Uttar Pradeş ve başkent Yeni Delhi gibi büyük şehirler, hızla yayılan salgın nedeniyle okulları yeniden açmama kararı aldı. 

Hindistan, 25 Mart'tan itibaren sıkı kapanma önlemleri uyguladı. Ancak işini kaybeden milyonlarca çalışan nedeniyle ekonomiyi yeniden canlandırmak için Mayıs ortasından itibaren kısıtlamaları kaldırmaya başladı.

Ülkedeki İslami bir kuruluş, Hindistan hükümetini 9 Aralık'ta yapılması planlanan yerel seçimleri ertelemeye çağırarak, "Vatandaşların güvenliğinin ülkeyi salgının merkezi haline dönüştürecek bölgesel seçimlerden çok daha önemli olduğunu" vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın DPA’dan aktardığı habere göre uzmanlar, Hindistan dünyadaki en düşük Kovid-19 test imkanlarına sahip olan ülkelerden biri olduğu için gerçek sayıların çok daha yüksek olacağını bildirdi. 


Editörün Seçimi

Multimedya