Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’li yetkililer: İran, Trump'ın seçimleri kazanmasından endişe duyduğu için Irak'taki stratejisini değiştiriyor

ABD’li yetkililer: İran, Trump'ın seçimleri kazanmasından endişe duyduğu için Irak'taki stratejisini değiştiriyor

Salı, 22 Eylül, 2020 - 15:00
Irak’taki ABD güçleri (AFP)

ABD’li yetkililer, İran’ın Kasım Süleymani’nin öldürülmesine yönelik tepkiyi askıya alırken, ABD üslerini fırlatılan füze sayısının azalttığını bildirdi.

Yetkililer, önümüzdeki Kasım ayında yapılması planlanan ABD başkanlık seçimleri öncesinde, İran’ın son zamanlarda Irak'taki ABD güçlerine yönelik askeri stratejisini değiştirdiğini söyledi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, bazı ABD’li yetkililer ve analistler, İran ve destekçisi gruplarının, seçimden önce ABD Başkanı Donald Trump'ın halk desteğini toplama etkisine sahip olabilecek kışkırtıcı bir saldırı başlatma olasılığının düşük olduğunu söylediler.

Bölgeyi yakından takip eden yetkililer, “İran’ın, Trump’ın yeniden seçilmesini engellemek istiyorlarsa, yapabilecekleri en kötü şey ABD halkını kızdırmak” olduğunu söyledi.

İran destekli milislerin Irak'taki ABD üslerine yaptığı füze saldırıları son iki ayda artarken, bu saldırılarda kullanılan füzelerin sayısı ve boyutu ise son günlerde azaldı.

ABD askeri yetkilileri, İran'ın hala bir tehdit oluşturduğunu kanıtlamaya çalıştığını, ancak örneğin bir ABD askerini öldürmek gibi şiddetli tepkiye yol açabilecek hiçbir şey yapmayacağını söyledi.

Yetkili, saldırıların zarar vermekten çok ABD’ye mesaj verme anlamı taşıdığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya