Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’nin Riyad Büyükelçisi Abizaid: ABD Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası lider rolünü hissediyor

ABD’nin Riyad Büyükelçisi Abizaid: ABD Suudi Arabistan’ın bölgesel ve uluslararası lider rolünü hissediyor

Salı, 22 Eylül, 2020 - 17:15
Riyad’daki ABD Büyükelçiliği Suudi Arabistan’ın 90. Milli Günü’nü kutlamak için yeşile büründü

ABD’nin Riyad Büyükelçisi John Abizaid, Suudi Arabistan’ın G20 dönem başkanlığında dünyanın en müreffeh ülkelerinin liderlerine yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) sağlık ve finans üzerindeki sonuçları gibi küresel sorunları ele almak için çeşitli toplantılar yapma çağrılarıyla elde ettiği başarılarla ilerlemeye devam ettiğini söyledi.

Büyükelçi Abizaid, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu planıyla ekonomisi ve toplumunu dönüştürme amacıyla kadınları ekonomi, hükümet ve çeşitli sektörlerde liderlik pozisyonlarına ulaşmaları için güçlendirmek de dahil iddialı değişiklikler yaparak çalıştığını vurguladı.

Bu vizyonun, Suudi Arabistan’ın küresel rekabet gücü için muazzam bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Büyükelçi, aynı zamanda eğitim, çevre, kültür, turizm ve enerji gibi çeşitli alanlarda vatandaşlara getirilen yeniliklerin ülkenin beşeri sermayesini geliştirme ve ekonomisini çeşitlendirme konusundaki kararlılığının bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

ABD ve Suudi Arabistan arasındaki tarihi ilişkilere değinen Abizaid, bu yıl iki ülke arasında derin bir ortaklık ve dostluğun temellerini atan Başkan Franklin D. Roosevelt ile Kral Abdulaziz Al Suud arasındaki tarihi görüşmenin 75. yıldönümü olduğunu hatırlattı.

Büyükelçi, uzun yılların ardından ABD ve Suudi Arabistan’ın ortak tehditlerle yüzleşmek, bölgesel güvenliği artırmak, iki ülke halkları arasındaki bağları güçlendirmek ve refahlarını artırmak için yan yana çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

John Abizaid, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve tüm ABD’liler adına Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Suudi halkını ülkenin 90. Milli Günü münasebetiyle tebrik etti.

ABD’nin Riyad Büyükelçisi, “Suudi Arabistan’ın kuruluşunun 90. yıldönümünde, ülkenin bölgesel güvenliği destekleme ve vatandaşları için refah elde etmede bölgesel ve uluslararası lider rolünü hissediyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya