Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası görüşmeleri yeniden başlayacak

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası görüşmeleri yeniden başlayacak

Salı, 22 Eylül, 2020 - 14:15
Gazze’nin bir mahallesinde korona önlemleri alındı (DPA)

İsrail kaynaklarına göre İsrail ve Hamas arasında esir takası hakkındaki görüşmeler, Yahudi bayramları bittikten sonra yeniden başlayacak.

Görüşmeler İsrail’in ödeyeceği bedel konusundaki anlaşmazlık nedeniyle durmuştu. Hamas siyasi büro üyesi Halil el-Hayya, İsrail’in takas anlaşmasına devam etmek için gerekli ciddiyeti göstermediğini belirtti. Hayya, bu konunun medyadan uzak bir şekilde yürütüldüğünü belirterek “bu dosya, işgalcilerin ciddiyet ve cesaretine ihtiyaç duysa da arabulucuların başarılı olacağını umuyoruz” dedi.

Mısır Güvenlik Heyeti, İsrail ile görüşmelere başlamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayı başında Gazze Hamas Hareketi lideri Yahya Sinvar’ın önerisine uygun olarak Hamas’ın böyle bir anlaşmaya hazır olup olmadığı tartışılıyordu. Sinvar, hareketinin İsrail’in hasta, yaşlı ve kadınları salıverme şartını yerine getirdiğinde anlaşma yapmaya hazır olduğunu söyledi. Hamas, Gazze’deki esirler hakkında bilgi vermeye hazır. İsrail bu durumu genel bir esir takası anlaşmasına dönüştürmek istiyor. Tel Aviv’in bu anlaşmaya hazır olduğu Hamas’ın da bırakılacak hasta, yaşlı ve kadınların büyük ölçekte bırakılması halinde anlaşmaya yanaşabileceği belirtildi.

Hamas, nihai bir anlaşma karşılığında ömür boyu hapis cezasına çarptırılan eski mahkumlar ve liderler de dahil olmak üzere yüzlerce mahkumun serbest bırakılmasını talep ediyor. Esir değişimi anlaşmasına arabulucu olarak BM elçisi Nikolai Mladenov da girdi ve geçen hafta esir değişimi anlaşması konusunu görüşmek üzere Hamas yetkilileriyle Gazze'de bir araya geldi. Miladinov ile Mısırlı yetkililer arasında Gazze’nin sorunlarıyla ilgili koordinasyon bulunuyor.

Hamas Miladinov’dan ellerindeki esirlerle ilgili bilgi verme ve ardından müzakereleri aşamalara tamamlama karşılığında korona ile mücadele etmek için gerekli olan solunum cihazı gibi aletler ile bazı tutukluların serbest bırakılmasını talep etti. İsrail bu talepleri kabul etmedi. İsrail yüksek cezalar almış mahkumların serbest kalmasını reddederken korana virüse karşı tıbbı malzeme getirilmesini kabul etti.

Miladinov, dün Gazze Sağlık Bakanlığı’nın ilave 20 bin adet test kiti teslim aldığını söyledi. BM yetkilisi twiter hesabında yaptığı açıklamada “Koronavirüs salgının yayılmasını kontrol altına almaya çalışırken etkili olacak 6 bin laboratuvar malzemesi gönderildi ve malzemeler Dünya Sağlık Örgütü tarafından teslim edildi. Bu yardımı için örgüte teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi'nde "Hamas" tarafından tutulan 4 İsrailli tutuklu var; 2014 yazında çıkan savaşta Hamas tarafından esir alınan iki asker Oron Şaul ve Hadar Goldin. Diğer iki tutuklu da Etiyopyalı Abraham Mengistu ve Arap Hişam es-Seyyid. Bu iki tutuklu Gazze savaşından sonra farklı zamanlarda bölgeye gelmişlerdi.

Hükümete bağlı Filistin Esirler ve Serbest Bırakılanlar Kurumu’nun verilerine göre, İsrail cezaevlerinde 5 bin 700 Filistinli tutuklu bulunuyor. Bunlardan 350’si 18 yaş altı erkek çocuk, 55’i kadın, 6’sı Filistin Yasama Meclisi üyesi, 30’u kanser hastası, 570’i ise müebbet hapis cezası almış kişiler.


Editörün Seçimi

Multimedya