Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD yaptırımları, ‘Putin’in aşçısı’ ile bağlantılı şebekeyi hedefliyor

ABD yaptırımları, ‘Putin’in aşçısı’ ile bağlantılı şebekeyi hedefliyor

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 09:45
İş insanı Yevgeny Prigozhin ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (AP arşivi)

ABD, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığı ile bilinen zengin bir iş insanıyla bağlantılı şirketlere ve yetkililerine, aynı zamanda Rus istihbaratıyla bağlantılı taraflara yaptırım uyguladı.

Yaptırım uygulananlar arasında ‘Putin’in aşçısı’ olarak bilinen Yevgeny Prigozhin ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’yle ile bağlantılı 8 kişi ve 7 kurum bulunuyor. ABD Hazinesi tarafından yapılan açıklamaya göre, yaptırımların sebebi, söz konusu iş insanının Orta Afrika'daki faaliyetlerinin ve ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan Federal Güvenlik Servisi'nin faaliyetlerinin kesinleşmesine dayanıyor.

Yaptırımların “Rusya'nın Orta Afrika'daki nüfuzunu genişletmek amacıyla Prigozhin için çalışan kurum ve kişileri” hedefliyor. Açıklamada, bu ülkenin 2013 yılından beri iç savaşa batmış olduğu da belirtildi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, konuyla ilgili açıklamasında, “Yevgeny Prigozhin, kötü niyetli siyasi ve ekonomik nüfuzunu tüm dünyaya yayma yolunda uluslararası düzeyde destekçiler şebekesine sahip. ABD ise Prigozhin'in dünya genelinde operasyon başlatma yeteneklerini hedeflemeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Prigozhin’in kendisi ve Rus istihbaratı da ABD yaptırımlarının uygulandığı kişi ve kurumlar arasında yer alıyor. Washington, Prigozhin’i ABD yaptırımlarının hedef aldığı Rus İnternet Araştırmaları Ajansını idare ve finanse etmekle suçluyor. Bu ajans, 2016’da ABD’deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçimi kazanmasına yardımcı olmak için sosyal medya ağlarının manipüle edilmesine karışan önde gelen kurumlardan sayılıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında, ABD’nin yaptırımlardan kaçmaya çalışanlara destek sağlama bağlamında Rusya Federal Güvenlik Servisi faaliyetlerinin desteklenmesiyle ilgili tarafları da hedef aldığını bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya