Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya’ya bağlı bir grubun hedef alınmasının ardından Suriye’nin güneyinde alarm durumuna geçildi

Rusya’ya bağlı bir grubun hedef alınmasının ardından Suriye’nin güneyinde alarm durumuna geçildi

Eski bir muhalif lider, Şam'ın ihlallerin devam etmesi halinde Dera'da bir ‘halk ayaklanmasının’ patlak verebileceğini ima etti
Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 12:00
Dera kırsalındaki Rusya destekli 5. Kolordu unsurları (Horan Free League - HFL)

Rusya’nın Suriye’nin güneyinde desteklediği 5. Kolordu, Dera kırsalındaki Busra eş-Şam bölgesinde kendisine bağlı bir grubun hedef alınmasının ardından inceleme başlattı. Öte yandan eski bir muhalif lider, rejim güçlerine karşı bir ‘halk ayaklanmasının’ patlak verebileceğini ima etti.

Suriye’nin güneyinde cinayetler ve suikastlar devam ederken, Rusya destekli 5. Kolordu’nun kalesi olan Busra eş-Şam bölgesi, 18 Eylül 2020 Cumartesi, 5. Kolordu gruplarının en önde gelen liderlerinin i hedef alındığı bir olaya tanık oldu. Bombalı yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 5. Kolordu liderlerinden Ali Baş ve Kasım el-Mikdad yaralanarak, Busra eş-Şam hastanesine kaldırıldılar.

Busra eş-Şam’dan özel kaynaklar, Kolordu kuvvetlerinin bombalamadan saatler sonra inceleme başlattığını, olayın medyana geldiği noktadaki bazı evlere baskın düzenlediğini ve saldırıya karışanları belirlediklerini söylediler. Gözaltına alınan şüphelilerden birinin gözaltı merkezinde öldüğünü kaydeden, 5. Kolordu’nun olayın sorumlularına karşı en ağır kamu cezalarını verme yemini ettiğini eklediler.

Bununla birlikte 5. Kolordu liderlerinden Yasir ez-Zağbi, Dera'nın doğusundaki Giza ve el-Mutaiye beldeleri arasındaki yoldan geçerken kendisini hedef alan bir suikast girişiminden kurtuldu. Tayyibe beldesinden gelen Zağbi, bölgenin rejimin kontrolüne geçirip 5. Kolordu'nun da rejim güçlerine katılması öncesinde Güney Cephesi’ne bağlı yerel bir muhalif grupla çalışıyordu. Aynı şekilde kimliği belirsiz kişiler tarafından suikasta uğrayan Mueyyed Muhammed Gavazi adlı 5. Kolordu unsuru öldü. Daha önce rejime muhalif gruplardan birinin üyesi olan Gavazi, Suriye'nin güneyi için yapılan uzlaşma anlaşmasının ardından 5. Kolordu’ya katılmıştı.

Rusya destekli 5. Kolordu, 2018 yılında yapılan anlaşmanın ardından Suriye'nin güneyindeki eski muhalif grupların ve liderlerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıktı. Busra eş-Şam, Ahmed Avde liderliğindeki 5. Kolordu’ya bağlı Şebab es-Sunne Güçleri’nin kalesi olarak kabul ediliyor. Bu grubun liderlerinin ve unsurlarının çoğu, anlaşmanın ardından 5. Kolordu’ya katıldılar. 5. Kolordu unsurlarının, Suriye rejim güçlerinin Suriye'nin güneyindeki eylemlerine karşı çıkmasından Dera’da yapılan rejim karşıtı gösterilere katılmalarına kadar çeşitli tutumları oldu.

Dera, sivillerin fahiş miktarlardaki fidyeler karşılığında kaçırılmalarının yanı sıra neredeyse her gün cinayetlere ve suikastlara tanık olduğu için son zamanlarda eşi benzeri görülmemiş bir güvenlik kaosu yaşıyor. Son kaçırılma vakası Dera'nın doğu kırsalındaki el-Gariye beldesinde yaşanandı. Belde sakinlerinden genç bir adam kaçırıldıktan sonra 250 milyon Suriye lirası karşılığında serbest bırakıldı.

Öte yandan Dera el-Beled'deki eski muhalif gruplardan birinin lideri olan Edhem el-Kerad, Suriye rejiminin bölge sakinlerine yönelik ihlal ve eylemlerinin devam etmesi ve Suriye ordusunun, muhaliflerle yapılan anlaşmanın ardından girdiği bölgelerden çekilmemesi halinde Dera’da bir ‘halk ayaklanmasının’ patlak verebileceğini ima etti.

Ayrıca bölgedeki güvenlik hizmetlerinde çalışan yerel grupların Dera el-Beled'den çekilmesi çağrısında bulunan Kerad, müzakere taraflarını ve Rusya’yı 2018’de yapılan uzlaşı anlaşmasını uygulamaya çağırdı. Kerad, Suriye ordusunun Dera el-Beled’deki Sicne bölgesinden kısa bir süreliğine çekildiğini, ancak tamamen çekilmek yerine, bölgedeki varlığını pekiştirdiğini ve güçlendirdiğini belirtti.

Dera el-Beled’de faaliyet gösteren El-Bunyan’ul-Mersus Operasyon Odası’nın eski lideri, Suriye rejiminin bölgedeki aşiretlerin uzlaşma anlaşmasına tabi olan üyelerini silah altına alma çabalarını kınayarak, rejimi, bölgede anlaşmazlığı körükleyerek, bölge sakinlerini bir birine düşürmeye çalışmakla suçladı. Kerad, rejimin bu yerel gruplara silah, tank ve toplar sağladığını, bu grupların da bölge sakinlerine baskı yaptığını söyledi.

Kerad, sosyal medya hesabından yayınlanan bir video kaydında, Dera sakinlerinin ‘kalplerine yeniden korkunun yerleştirilmesine izin vermeyeceklerini’ vurguladı. Kerad videoda ayrıca, “Horanlılar, kendilerine karşı sürdürülen savaşla geçen yıllara rağmen halen hayatta ve halen mücadele ediyor” dedi. Horanlılara bu duruşlarından geri adım atmamaları çağrısında bulunan Kerad, uzlaşma anlaşması yapılan bölgelerdeki gençlerin silaha altına alınmaları, bölge sakinlerine karşı kullanılmaları ve halkın haysiyetini zedeleyici eylemler yapılması konusunda uyarıda bulundu. Kerad, rejim tarafından yapılan ihlallerin ve uzlaşma anlaşmasının uygulanmamaya devam etmesi halinde halkın gerçekleştirdiği haftalık protesto gösterilerinin artabileceği imasında bulundu.

Deralı aktivistler, geçtiğimiz cuma günü Dera el-Beled’deki yerleşim bölgelerinde mermi ve patlama sesleri duyduklarını ve bölgedeki yerleşim birimlerinin liderlerinden biri tarafından yönetilen silahlı yerel bir grubun, yerleşim yerlerini hedef aldıklarını, ancak herhangi bir can kaybı veya yaralanmaya sebep olmadıklarını bildirdiler. Bu gelişme, söz konusu grubun Muhammed Ahmed Mesalime adlı bir unsurunun Dera el-Beled'in Erbain mahallesinde kimliği belirsiz kişilerce vurularak, öldürülmesinin ardından yaşandı.

Dera el-Beled, sık sık rejimin devrilmesi, tutukluların serbest bırakılması, İran'ın Suriye topraklarından çıkması ve ülke üzerindeki ablukasının kaldırılması çağrısında bulunan protestolara ve halk gösterilerine tanık oluyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya