Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir'de Buteflika’ya yakın 6 iş insanına hapis cezası

Cezayir'de Buteflika’ya yakın 6 iş insanına hapis cezası

Perşembe, 24 Eylül, 2020 - 11:00
Gazeteci Halid Dararni ile dayanışma içerisinde olduklarını göstermek isteyen gazetecilerin düzenlediği protesto gösterisi (DPA)

Başkent Cezayir’deki Bidayet Mahkemesi, 23 Eylül’de 6 iş adamı kardeş hakkında yolsuzluk suçlamasıyla 12 ila 20 yıl hapis cezası kararı aldı ve yaklaşık 5 milyar dolarlık aile mülküne el koydu. Aynı şekilde bir başka dava kapsamında da savcılık, aynı mahkemede resmi dosyalarda sahtecilik suçlamasıyla Ulusal Kurtuluş Cephesi (FLN) Genel Sekreteri Muhammed Cemii aleyhine 3 yıl hapis cezası talebinde bulundu.

Reda, Abdulkadir, Kerim, Tarık ve Nuh Koninef kardeşler, Sidi Muhammed Mahkemesi’nde hakim karşısındayken, öfkeli bir ifadeyle ‘eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’yla bağlantılı herkese yoğunlaştırılmış cezalar uygulama sürecinde olduğu’ gerekçesiyle, hakimin haklarında verdiği cezalara itiraz etti. Hakim, söz konusu iş adamlarının savunmalarını ‘sert ve gerekçesiz’ olarak niteledi.

Aynı dava kapsamında en küçük kardeş olan iş kadını Suad Koninef, gıyabında 20 yıl hapis cezasına çarptırılırken, ikamet ettiği Cezayir ve Fransa’daki mallarına el koyuldu ve hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarıldı.

Koninef kardeşler, ‘nüfuzlarını kötüye kullanmak, para aklamak, aşırı ayrıcalıklardan yararlanmak, gayrimenkul kiralamaktan elde edilen gelirleri yurt dışına aktarmak, tamamlanan kamu projelerinde sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmemek’ ile suçlanıyor. Aynı dava kapsamında sanayi, tarım, su kaynakları, enerji ve iletişim bakanlıklarının yanı sıra aile mülkü olan KouGC Grup’un yasadışı anlaşmalar yaptığı diğer sektörlerde yönetici olan başka isimler de 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla mahkum edildi.

Öte yandan savcılık, 23 Eylül’de FLN Genel Sekreteri ve iş insanı Muhammed Cemii hakkında da 3 yıl hapis cezası talebinde bulundu. Cemii, gayrimenkulle ilgili ‘resmi belgeleri tahrif etmekle’ suçlanırken, soruşturmaları yürüten polis raporlarına göre, hakim olan eşi de sahteciliğe karıştığı gerekçesiyle kendisiyle birlikte hapsedildi. Savunma tartışmaları, uzun saatler boyunca devam etti.

Aynı şekilde Temyiz Mahkemesi, 23 Eylül’de basınla ilgili olmayan bir dava kapsamında 3 yıl hapis cezasına çarptırılan özel Eş-Şuruk TV çalışanı olan gazeteci Belkasım Gir hakkında, Avukatı Fatihah Zuvibi’ye göre 14 aylık tutukluluk süreci sonrasında beraat kararı aldı. Geçen Haziran ayında Gir, ‘işi kendininmiş gibi gösterme ve gasp’ suçlarından dolayı 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nde (RSF) gözlemci olan gazeteci Halid Dararni’nin avukatları da 23 Eylül’de başkent Cezayir’de düzenledikleri bir basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un ‘müvekkillerinin, gazeteci olduğu için hapse atılmadığını’ açıkladığı ifadeleri dolayısıyla memnuniyetsizliklerini dile getirdi.

Geçen hafta Temyiz Mahkemesi, gazeteciyi ‘ulusal birliği tehdit etmek ve izinsiz gösterilere teşvik etmek’ suçlarından 2 yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

Avukat Abdulgani Badi, basın toplantısı sırasında, “Devletin izni olmadan yabancı bir medya kuruluşu ile işbirliği, ulusal birliği ihlal eden bir suçun temelini mi oluşturur?” ifadelerini kullandı. Avukat, Cumhurbaşkanının sözlerini ‘dosya henüz yargıtaya ulaşmadan, hakimleri etkileme girişimi’ olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya